Як рятуватимуть київську фортецю у 2021 році

03/02/2021

У 2021 році продовжать реставрувати Наводницьку вежу на Печерську, яка є важливою історичною пам’яткою. До цього вона кілька десятиліть заростала бур’янами.

Понад 30 років на вулиці Старонаводницькій у Печерському районі стояла занедбана і руйнувалась Наводницька вежа, яку побудували ще на початку XVIII століття. Вежа є частиною Київської фортеці – комплексу історичних споруд, до якого входять інші фортечні споруди на Печерську, зокрема, Києво-Печерська лавра і завод “Арсенал”.

Восени 2020 року вежу нарешті почали відновлювати, будівлю продовжать повертати до життя і у 2021 році. На об’єкті, який є пам’яткою національного значення, планують завершити роботи з реставрації, що почались 2020 року, а також провести протиаварійні роботи. Після остаточної реконструкції у споруді планують розмістити музейний комплекс. Depo.Київ розповідає про один із найстаріших історичних об’єктів міста та пояснює, чому його відновлення важливе.

Київська фортеця – Наводницька вежа

Що уже зробили

За час, який Наводницька вежа стояла занедбаною, вціліли лише її півтораметрові стіни, які все одно почали руйнуватись. Вежу почали реставрувати у вересні. Роботи замовив музей “Київська фортеця”, до складу якого і відноситься вежа. Провели тендер, переможцем якого стала компанія “Київське міжобласне спеціальне науково-реставраційне виробниче управління”. На реставрацію виділили 10 мільйонів 800 тисяч гривень.

За 2020 рік будівельники розчистили каземати, тобто внутрішні приміщення, прибрали з покрівлі сміття та почали споруджувати там новий дах. Для цього фахівці встановили нові металеві опори, на які помістили дерев’яні кріплення та нашили дошку. Зараз покрівля башти вже повністю закрита деревом, яке обробили спеціальним розчином від замокання, поверх поклали руберойд. Також зашили дерев’яними щитами вікна башти. Крім того, будівельники відреставрували зовнішній карниз, відновили димоходи.

Київська фортеця – Наводницька вежа

Що планують зробити

Щоб завершити реставрацію, вежу треба укріпити і провести протиаварійні роботи. Якщо цього не зробити – вежа продовжить руйнуватись. Одна з причин – побудований у 1990-х підземний паркінг, який підвели прямо під фундамент вежі – через нього стіни будівлі почали просідати, про це Depo.Київ писало ще 2017 року. Тобто, лише запобігши руйнуванню, можна говорити про повну реставрацію вежі.

Саме ці роботи планують здійснювати у 2021 році, вони допоможуть законсервувати пам’ятку і не допустять руйнації у майбутньому. Зокрема, планують укріпити фундамент та заповнити у ньому тріщини. Це роблять з допомогою спеціального розчину, який проникає у всі пустоти: вводять його через так звану трубку-ін’єктор. Завдяки цьому процесу на місці пустот утворюється суцільний камінь. Також планують покрити дах оцинкованою сталлю.

На відновлення башти у 2021-му з міського бюджету Києва передбачили понад 6 мільйонів гривень. Очікується, що ці кошти дозволять будівельникам завершити протиаварійні роботи у повному обсязі. Водночас згідно із технічним висновком, який робили у 2016-му, на повне відновлення Наводницької вежі необхідно близько 6 мільйонів євро.

Київська фортеця – Наводницька вежа

Чому це важливо

Наводницька вежа будувалася у 1833–1839 роках як оборонна казарма для кількох армійських рот. Це майже 200-річна історико-архітектурна пам’ятка національного значення, яка входить до одного з найбільших у світі кам’яно-земляних фортець, що збереглися до наших днів. Depo.Київ запитало у краєзнавця та історика Олексія Толкачова, чому збереження вежі є важливим.

“Наводницька вежа є унікальним об’єктом за своїм потенціалом, оскільки повністю зберегла свою історичну аутентичність, розташована у самісінькому центрі Києва у дуже прохідному місці та, що головне, вона досі не зайнята. Тобто більшість інших об’єктів Київської фортеці перетворено або у офіси, або у приміщення військового госпіталю”, – пояснив Толкачов і додав, що порятунок Наводницької вежі відкриває перспективу її пристосування під громадський центр, відкритий для киян. “Щоб туди можна було зайти зануритись в атмосферу старовинних стін, яким вже майже два століття”.

Ідей майбутнього використання вежі багато, каже Толкачов. Наприклад, окрім музею, там хочуть облаштувати акустичний зал і творчі майстерні. Однак, за словами експерта, проблема в тому, що загальний стан вежі потребуватиме чимало капітальних інвестицій.

“Приватного інвестора знайти для цього практично нереально, а у самого Музею “Київська фортеця” коштів немає. Відтак, залишається покладатись на київський міський бюджет, адже збереження такого архітектурного об’єкту – це інтерес для Києва не менший, аніж спорудження скляного пішохідного мосту”, – підсумував історик.

Джерело: kyiv.depo.ua

No Comments

Залишити відповідь