Виставка “Чисте мистецтво” в Мистецькому Арсеналі

12/04/2017

13 квітня о 18:30 у Мистецькому Арсеналі відбудеться відкриття виставки “Чисте мистецтво”, яка триватиме до 9 травня.

Чисте Мистецтво — виставка, де ви можете подумати «та я сам так намалюю» і познайомитесь з мистецтвом, яке знаходиться на межі професійного та традиційного з «наївним» мистецтвом.

Завдяки актуалізації потреби у неопосередкованому переживанні образотворчості у новітню епоху так зване наївне мистецтво все частіше потрапляє у фокус уваги дослідників, стає джерелом натхнення для художників-професіоналів та самодостатнім напрямом, що йому присвячено окремі монографії, виставкові проекти і музейні експозиції.

1

Наївне або самодіяльне мистецтво у східноєвропейській традиції часом називають істинним. Подекуди його відносять до більш широкого поняття примітивізму, а частіше, навпаки, виокремлюють, наполягаючи на застосуванні дефініції “примітивізм” лише до мистецтва професіоналів, які свідомо копіюють та наслідують прийоми наївної творчості. Зрештою, у сучасному мистецтві межа між професійним і непрофесійним мистецтвом взагалі поступово зникає. Відсутність фахової освіти перестає бути визначальною, а мистецтво аутсайдерів все частіше експонується на великих виставках і бієнале. Не менше питань виникає при спробі розглянути  наїв на тлі явища народного мистецтва – селянської декоративно-ужиткової творчості та речей, створюваних позацеховими ремісниками і кустарями.

Тому у назві проекту використано фразеологізм “чисте мистецтво”, адже виставка є спробою поетичного узагальнення різнорідних творчих практик, головною рушійною силою та стрижнем яких є потяг до архетипічного, майже дитячого і безпосереднього погляду на світ.

3

В експозиції буде представлено широкий діапазон феноменів, які протягом ХХ сторіччя зазнавали постійних взаємовпливів та взаємопроникнень: це і тиражна продукція кустарів, створювана для продажу на базарах та ярмарках, і наївне мистецтво, і твори індивідуальних ремісників, а також роботи талановитих самоуків, які стали класиками українського образотворчого мистецтва.

Проект побудований як діалог: між класичною традицією і народною картиною, між наївним мистецтвом і примітивізмом, авангардом, а також сучасним мистецтвом, яке не припиняє знаходити у архетипічних кодах наїву джерело натхнення та референцій.

В одному просторі зустрінуться МаріяПримаченко та Арсен Савадов,Георгій Малявін та Олександр Ройтбурд, Гнат Тарасюк та Олег Грищенко, Олександр та Євген Лещенки.

Класичні твори живопису поєднаються з відео-артом.

2

Спілкування із наївом та народною картиною є для сучасного художника свого роду терапевтичним актом і викликом, що ставить під питання кордони його власної практики.  Під цим кутом зору наїв постає не лише ресурсною базою оновлення культури за рахунок маргіналів, а потужною світоглядною стратегією, де свобода від стилістичних умовностей, використання найпростіших прийомів зображення, щирість та “чисте серце” мають на меті дати відповіді на ті самі питання, з якими має справу сучасне мистецтво.

Проект «Чисте мистецтво» є спробою вивести наїв за межі традиційного «етнографічного» поля та вмістити його у більш широкий контекст розвитку вітчизняної художньої традиції. “Чисте мистецтво” є продовженням низки виставкових проектів Мистецького Арсеналу, серед яких «Вікна»,  «Катерина Білокур. Хочу бути художником» та «Марія Приймаченко. Неосяжне»

Куратори виставки: Лідія Лихач, Петро Гончар.

Організатори проекту: Мистецький Арсенал за підтримки Музею Івана Гончара та РОДОВІД-галереї.

Парнери: Національний художній музей України, Національний музей народної архітектури та побуту України, Національний музей українського народного декоративного мистецтва, Полтавський художній музей ім. Миколи Ярошенка, Національний історико-архітектурний музей Київська фортеця.

Вартість квитка: 60 грн.

Пільговий: 30 грн.

Сімейний: 130 грн.

Слідкуйте за новинами про подію у ФБ: FACEBOOK.COM/EVENTS/1872293586388904/

Каталог проекту створено у співпраці з видавництвом ArtHuss.

Джерело: chernozem.info

No Comments

Залишити відповідь