Вінницький аматорський театр везе до Латвії виставу українською мовою

20/10/2016

З 21 по 25 жовтня аматорський театр «Ресурс» з Вінниці гастролюватиме у Латвії з виставою «Райніс і Аспазія. Роман у листах», яка присвячена латиському подружжю письменників-класиків і культурних діячів – Райнісу і Аспазії. Прем’єрні покази відбудуться в Академічній бібліотеці Латвійського університету та Меморіальному музеї Райніса і Аспанії. Вистава буде представлена українською мовою.

Режисер і сценарист театру Ліна Мельник розповідає, що ідея створення вистави належить її батькові, письменнику Віктору Мельнику. А джерелом для написання сценарію стали поезія і листи Райніса і Аспазії в українському перекладі колишнього Посла України в Латвії Рауля Чілачави.

«Спочатку ми з акторами хотіли поставити п’єсу сучасного драматурга, але не отримали відповіді на e-mail з дозволом, а порушувати авторські права не збиралися. Тоді мій батько пожартував: «я знаю з ким у вас не виникне проблем з авторськими правами – ставте Райніса «Вій, вітерець!». Ми посміялися, але після того як я прочитала п’єсу, листи і вірші Райніса і Аспазії українською мовою у перекладі Рауля Чілачави, то зрозуміла – це саме те, що шукала, – розповідає Ліна Мельник. – Я запропонувала акторам почитати ці твори і за кілька днів, вони погодилися, що на їхній основі можна поставити розкішну і трепетну виставу. Але тоді ми навіть і не сподівалися, що нам випаде нагода представити її у Латвії».

До Риги аматорський театр запросила завітала тодішній Надзвичайний і Повноважний посол Латвії в Україні Аргіта Даудзе. Торік під час візиту до Вінниці вона мала нагоду переглянути виставу в рамках творчого вечора, присвяченого 150-річчю Райніса і Аспазії.

«Нам запропонували кілька мистецьких заходів, де можна було б представити виставу. Ми обрали відкриття музею Райніса і Аспазії, який нині відчиняє свої двері для відвідувачів після реставрації. Право зіграти спектакль в будинку, де жили Райніс з Аспазією, користуватися їхніми речами у якості реквізиту – це справжнє диво для акторів-аматорів, – переконує сценарист. – У гастрольній трупі нашого театру 6 акторів, лише один з них професійний. Це актор Вінницького обласного театру імені Садовського Михайло Крисов. Він грає головного героя Райніса. Якщо чесно, то я вмовила його замінити нашого актора, якого в самий розпал репетицій мобілізували в АТО. Всі інші актори – непрофесійні, для них театр – хобі. А тому справжні гастролі, та ще у Латвії, – це дуже почесно. Зараз, коли наша країна переживає складні часи і особливо потребує укріплення дружніх зв’язків, розвитку духовно-культурних відносин зі світовою спільнотою, зробити свій невеличкий вклад в укріплення україно-латвійських зв’язків, долучитися до багатої латиської культури – для нас це надзвичайно відповідально».

Гастрольний тур Вінницького аматорського театру «Ресурс» відбувається за підтримки Посольства Латвії в Україні, Посольства України в Латвії, Конгресу українців в Латвії та Товариства підтримки України. Актори висловлюють вдячність директору Академічної бібліотеки Латвійського університету Венті Коцере, директору Асоціації меморіальних музеїв Ріті Мейнерте та директору Музею Райніса і Аспазії в Ризі, а також усім експертам та латвійським друзям, завдяки яким презентація постановки у Латвії стала можливою.

Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниця

Джерело: День

No Comments

Залишити відповідь