В Україні працюватиме Інститут книги

20/09/2018

Форум видавців, 25 за чисельністю, та українсько-європейський за наповненням зараз триває у Львові. Тим часом в Україні створюють Інститут книги. До прикладу, подібна інституція вже багато років діє у сусідній Польщі.

– Форум книговидавців у Львові є однією з небагатьох системних речей в Україні, які є ознакою певної еволюції, яка веде до революційних змін в суспільстві, – говорить Тарас ПРОХАСЬКО, письменник на бізнес-сніданку, присвяченому до Форуму. – Форум був однією з тих речей, що переводить Україну з індустріального світу у постіндустріальний. Його було задумано у той час, коли про такі речі ніхто в Україні не думав. Тоді йшлося про те, щоб передовсім мати їсти, у що вбратись, електрику та газ. Тепер ми маємо що їсти та у що вбратись, але у нас немає відчуття якихось сенсів.

Так, своїми враженнями та очікуваннями від головної літературної події країни діляться відомі люди.

Тарас ПРОХАСЬКО продовжує: на Форумі письменник може подивитись на результати своєї роботи, причому не лише у вигляді книжок, а й у вигляді цього середовища, заради якого він працює, його реакції та поступу. Це так само важливо, як для лісівника бачити, як підростає посаджена ним малесенька сосна чи бук.

Форум видавців є найбільшою інтелектуальною подією в Україні, тому що це не просто книжковий ринок, це важлива дискусія між багатьма визначними людьми, які приїжджають в Україну і тут спілкуються між собою, – зазначає Микола Княжицький, народний депутат, голова Комітету ВР з питань культури і духовності.

– Добре, що це відбувається у Львові, тому що місто отримало такий захід, який надзвичайно важливий і для розвитку туризму, і розвитку економіки, і для збереження культурної думки.

– Польський Інститут книги, яким я керував, розташований у Кракові. І всі іноземні гості, які приїжджали до нас, мало знаючи про Польщу, відразу сповнювались повагою до Польщі та її історії. І ті гості Форуму видавців, що приїжджають з-за кордону, одразу сповнюються поваги до України, коли приїжджають до Львова. Бо Львів – прекрасне історичне місто з такою культурою і таким минулим, – розповідає Ґжеґож Ґауден, колишній президент Інституту книги в Польщі. Додамо, що ймовірним директором Інституту книги в Україні буде Олександра КОВАЛЬ, президент книжкового Форуму у Львові.

– На підставі мого досвіду на посаді директора Інституту книги я можу сказати, що це дуже довга і нудна робота, результати якої з’являються тільки через роки, – продовжує президент Інституту з Польщі. – Це відразу не зробиться. Це потребує систематичної праці протягом багатьох років, щоби ефект став помітним. Моя порада – максимальна відкритість та прозорість. Всі конкурси та голосування мають бути в інтернеті, щоби ніхто не міг засумніватись у прийнятті рішень. Незадоволені будуть завжди. Але зовсім іншою стає дискусія, коли зрозумілі критерії, за якими приймаються рішення. Мушу застерегти: видавці дуже прискіпливі, коли дивляться на всі ці пункти і рейтинги, вони читали їх уважніше, ніж я. І вказували мені на помилки.
Друге – потрібна політична підтримка інституту. І третє – підтримка середовища.

Джерело: mediastar.net.ua

No Comments

Залишити відповідь