Унікальна реліквія експонується у заповіднику «Софія Київська»

05/07/2016

З 4 липня у виставкових залах Музею «Будинок митрополита» Національного заповідника «Софія Київська» розпочала роботу виставка «Земля козаків» очима сирійського мандрівника XVII ст.».

Виставка присвячена 360-ій річниці відвідин України Антіохійським патріархом Макарієм, що відбулися в рамках грандіозної подорожі патріарха у 1654-1656 роках. Під час мандрівки патріарха Макарія супроводжував його син – архідиякон Павло Алепський. Він залишив надзвичайно детальний опис подорожі по Україні та відвідин Києва, у тому числі, славетного Софійського собору. У рукописі Павла Алепського «Подорож Антіохійського патріарха Макарія» описані особливості архітектури, звичаї та побут тодішньої України, як її називає сам автор – «Землі козаків». Тому ця рукописна праця є безцінним джерелом для дослідників вітчизняної історії.

Загалом, твір Павла Алепського є єдиним арабомовним джерелом в історії України XVII ст. В світі відомі лише 4 списки рукопису Павла Алепського. Нині вони зберігаються у Парижі, Лондоні, Санкт-Петербурзі та в Києві – у Науковій бібліотеці Національного університету «Києво-Могилянська академія».

На виставці представлений оригінал київського списку. Окрім того, відвідувачі зможуть прослідкувати маршрут сирійських мандрівників на стародавніх картах, побачити портрети історичних діячів, з якими вони зустрічалися під час подорожі, ознайомитися з уривками з твору Павла Алепського, що характеризують різні аспекти життя Козацької держави Богдана Хмельницького в середині XVII ст. Також відвідувачі виставки можуть ознайомитися з дивовижними картинами заслуженого художника України Юрія Нагулка, який у своїй творчості значну увагу приділив темі ранньохристиянських святих із Сирії.

Виставка є міжнародним проектом, організованим Національним заповідником «Софія Київська» спільно з Посольством Сирійської Арабської Республіки в Україні, Об’єднаною дослідницькою лабораторією 8167 Схід та Середземномор’я (Національний центр наукових досліджень, Університет Париж-Сорбонна), Національним університетом «Києво-Могилянська академія», Інститутом сходознавства ім. А.Ю. Кримського Національної академії наук України, Національним музеєм історії України, Національним музеєм Тараса Шевченка та Центральним державним архівом-музеєм літератури і мистецтва України при підтримці бренду «Козацька рада». Вона триватиме до 12 вересня.

Олексій Курпас, керівник прес-служби НЗ “Софія Київська”

Джерело: cultua.media

No Comments

Залишити відповідь