У Тернополі представили виставку “Маріуполь на межі”

29/05/2016

p1400612У Тернополі, в обласному краєзнавчому музеї, в рамках всеукраїнського патріотичного мистецького проекту «У нас єдина доля – ім’я їй Україна» представили виставку «Маріуполь на межі». Художниці з Донбасу Олена Украінцева та Ганна Торкаєнко відобразили у своїй творчості події, які відбувалися в Маріуполі у 2014 рік–2015 роках. Живопис, графіка, фотографії передають емоції та спогади митців, які живуть на сході України, роботи відображають стан перебування на межі війни і миру.

Портрети, натюрморти, пейзажі – більшість картин, які представлені на виставці, були написані на блокпостах. “Вони були створені в умовах майстерень, коли солдати приходили позувати для портретів. Також були пейзажі, які були написані на блокпості та на окраїнах міста. Коли ми були на блокпостах, обстрілів не було. Але ризик, звісно, був. Також є декілька робіт, які представляють розбитий відділ міліції. Йдеться про резонансні події 9 травня 2014 року. Це був поворотний момент в долі міста. Тому це висвітлено на нашій виставці. Що стосується фотографій, вони охоплюють 2014 рік – 2015 роки”, – розповідає художниця Олена Украінцева. – “Наша ціль – руйнувати міфи, які існують на Заході України про людей із Східної України і навпаки – на Сході про людей із Західної України”.

“Як виявилося, блокпост – взагалі цікаве місце. Бо там люди зі всіх куточків України. Блокпост – це маленька модель країни. І нічого, живуть люди, чому б в них не повчитися!? Ми стали глибше вникати в якісь нюанси, які пов’язані із цією темою. У звичайному житті у мене немає необхідності їхати на блокпост і там якийсь час проводити. А так ця необхідність з’явилася. Виникло спілкування”, – розповідає художниця Ганна Торкаєнко. – “Життя звичайної людини складається із дрібниць. І на війні, і в мирному житті ці деталі і хотілося зафіксувати. Саме ці деталі є в портретах, в натюрмортах, які я представила на цій виставці. Мій чоловік міліціонер, він теж брав участь у бойових діях. Я одягала його речі, щоб відчути їх, і через свої відчуття намагалася вам це показати”.

«Маріупольська мадонна» – так називається одна з робіт Ганни Торкаєнко. Художниця зобразила на ній Мадонну з немовлям на фоні драматичного театру Маріуполя, “Азовсталі”. Картина виконана на двох полотнах. Розмежування проходить по лику Мадонни. “Це робота про роз’єднання і прагнення до цілісності. Я хотіла показати, що в той період, коли розділялися погляди, коли люди були розбиті і дезорієнтовані, залишаються тільки моральні орієнтири – сім’я, жінка з дитиною, релігія. Тому, мабуть, цей моральний орієнтир, утримає нашу цілісність”.

Мистецький проект “У нас єдина доля – ім’я їй Україна” об’єднує дві виставки – «Маріуполь на межі», в рамках якого представлено живопис та графіку, і  “Маріуполь між миром та війною” (репрезентовані декоровані гільзи та світлини маріупольських фотографів).

“Маріупольські активісти Маргарита Мухіна та Олександр Магдаліц отримали ці гільзи від художниці Анни Бойко. Маріупольські митці приєдналися до ідеї і також розмалювали гільзи. Таким чином сформувався кістяк цього проекту. Розпочався він восени 2015-го. У цей же час у Маріуполі вийшла книга “Маріуполь. Останній форпост”. Вона представлена на виставці. У виданні зібрано багато фотоматеріалу, свідчень очевидців, матеріалів із справ по подіях. Ця виставка стартувала в Києві, в квартирі-музеї Павла Тичини. Потім була представлена в Маріуполі разом із світлинами маріупольських фотографів”, – розповіла Олена Украінцева.

Джерело: http://day.kyiv.ua/uk/news/290516-u-ternopoli-predstavyly-vystavku-mariupol-na-mezhi

No Comments

Залишити відповідь