У Тернополі представили перший документальний фільм про вишиванку

26/06/2016

У Тернополі відбувся показ першого в Україні документального повнометражного фільму про вишиванку “Спадок нації”. Кінострічку вже репрезентували у Києві, Чернівцях, Львові, Житомирі, Празі. Тернопіль став шостим містом, в якому представили “Спадок нації”. Автори проекту планують дати стрічку в прокат, а також провести покази фільму за кордоном – в Європі, США, Канаді, де є чисельна українська діаспора.

“Історії людей, життя яких змінила вишита сорочка”

Автором ідеї та сценаристом фільму є ініціатор та засновник акції «Всесвітній день вишиванки» Леся Воронюк. За її словами, задум відзняти «Спадок нації» з’явився торік під час підготовки до 10-ліття Дня вишиванки, що цього року відзначили в травні.

“Хотіли зробити просвітницьку роботу про те, що вишиванка – це не тільки тренд, а щоб люди цікавилися вишитими сорочками як своєю культурою і отримали цінні, достовірні знання на цю тему”, – каже Леся Воронюк. – “Довго думала, як цей фільм зробити цікавим для широкого загалу. Тому що етнографія – це тема, якою цікавиться вузьке коло людей. Прийшла думка вплести справжні історії людей, життя яких змінила вишита сорочка. Ми знайшли неймовірні історії, коли сорочка стала чи порятунком, чи останньою надією, чи символом нескореності. Це історії з минулого і з сучасного. Завдяки цим історіям ми показуємо, що сорочки є не тільки частиною гардеробу чи етнографічно-мистецькою річчю, а абсолютно живим політично-громадським організмом”.

Режисер фільму «Спадок нації» Олександр Ткачук, який є співзасновником акції «Всесвітній день вишиванки», розповідає, що кінострічка поділена умовно на дві площини – це етнографічна і історії, які демонструють ставлення українців до вишиванки.

“Це історії про те, що і як вони пережили, рятуючи вишиті сорочки, чи навпаки – як сорочки сприяли українцям. Зйомки розпочали в серпні минулого року. Науковим консультантом нашої знімальної групи є етнограф Олексій Доля. На виробництво кінострічки пішло 9 місяців. Знімали її по Україні. Розділили її на етнографічні регіони і намагалися в кожному з них показати найяскравіші вишиванки цього регіону. Також, окрім України, є історії з п’яти країн світу – це Канада, Італія, Німеччина, Росія та Об’єднані Арабські Емірати”, – розповідає Олександр Ткачук.

Вишиванка – символ нескореності і боротьби

Серед неймовірних розповідей, які увійшли до фільму, є історія про українську родину, 7 поколінь якої живуть в Канаді і досі володіють українською мовою та зберігають вишиті сорочки, як сімейну цінність і сімейний раритет. “Є історія про те, що коли люди виїжджали із зони АТО, перетинали блокпости, брали зі собою вишиванку. Вони знали, якщо знайдуть вишиті сорочки, їх можуть заарештувати, але все одно вони це робили. Так вони показують, що українці не здаються, найцінніше і найдорожче не залишають на окупованій землі”, – каже Леся Воронюк.

Тернопільщина представлена у фільмі борщівською сорочкою, яка відома неймовірно красивою технікою. Щоб розкрити тему цієї вишивки автори фільму віднайшли історію воїнів УПА. “Коли для упівців була загроза потрапити в полон, вони одягали вишиванки і так стрілялися, щоб не здатися, не зрадити своїх побратимів. Це показує незламність духу і те, що є речі навіть сильніші за смерть”,  – розповідає Леся Воронюк.

Хронометраж стрічки “Спадок нації” – 86 хвилин. “Це перший повнометражний документальний  фільм про вишиванку. Перед зйомками ми були впевнені, що за цей час на цю тему було відзнято чимало фільмів. Ми перерили весь інтернет. Я був в Державному архіві в Києві. Виявилося, що немає цілісного матеріалу. Є окремі невеличкі сюжети. В архівах ми знайшли короткі п’ятихвилинні ролики про вишивальні фабрики. Із сучасних часів – це максимум сюжети на телебаченні до Дня вишиванки. І ще в 1992 році була відзнята 8-ми хвилинна замальовка. Але не було зібраного, об’єднаного матеріалу”, – зазначає Олександр Ткачук. – «Цей фільм формує ставлення до вишиванки. У ньому глядач може побачити, як люди ризикували життям, гинули заради неї або в ній для того, щоб показати свою позицію. У фільмі вишиванка червоною ниткою показана як символ нескореності і боротьби”.

Тамта ҐУҐУШВІЛІ, Тернопіль, фото автора

Джерело: day.kyiv.ua

No Comments

Залишити відповідь