У Національному художньому музеї представлять візуальну історію легендарної поеми Івана Котляревського “Енеїда”

17/08/2017

З 24 серпня до 29 жовтня в Національному художньому музеї України до Дня Незалежності буде представлено “Проект Енеїда”, присвячений поемі Івана Котляревського.

За допомогою твору  “Енеїди” куратори виставки Павло Гудімов, Діана Клочко, Поліна Ліміна та Данило Нікітін  досліджують історію української держави і культури.

Першотекстом для «Проекту Енеїда» стає поема Івана Котляревського, яка отримала статус «першої пам’ятки українського писемництва». Подібна асоціація – неабиякий поштовх для подальших опрацювань тексту тими митцями, які бажали ототожнити себе з українською ідеєю. Очевидно, що це поняття ніколи не було однозначним, кожна доба наповнювала його різними сенсами, подекуди протилежними. Тож, перший цікавий прояв «Енеїди» – її функція «лакмусового папірця», який допомагає відкрити ідеологічні коди, що були притаманні тому чи іншому часу.

Друга сторона роботи з «Енеїдою» може бути охарактеризована, як розробка своєрідного посібника з історії українського мистецтва. Майже кожна художня епоха, починаючи з кінця ХІХ століття, була втілена в візуальних образах: від реалізму поема переходить до авангарду та експресіонізму, виражається крізь соцреалізм і народну творчість, врешті-решт стає схожою на малюнки до коміксу, одночасно втілюється через медійне мистецтво – мультиплікацію. «Енеїда», здається, здатна витримати будь-яку трансформацію, однаково гармонійно набуваючи форми театральної вистави чи основи для інтер’єру літературної кав’ярні.

У рамках проекту продемонструють близько 200 артефактів –  ілюстрації, станковий живопис, графіку, театральні афіші, мультиплікацію, фото- і відеоматеріали, книжкові видання, що стосуються візуальних образів поеми Івана Котляревського «Енеїда» з приватних колекцій і 11 музеїв України.

Також у рамках експозиції відбудеться і гастрономічний проект –  відтворення у Національному художньому музеї України легендарного кафе “Еней”, що тривалий час було центром інтелектуального життя Києва.

Джерело: Міністерство культури України

No Comments

Залишити відповідь