У Мінкультури обговорили питання повернення та реституції втрачених та незаконно переміщених культурних цінностей

21/09/2016

У Міністерстві культури України відбулася зустріч співголів Змішаної українсько-німецької комісії з питань повернення та реституції втрачених та незаконно переміщених під час та внаслідок Другої світової війни культурних цінностей –  Першого заступника Міністра культури України Світлани Фоменко та екс-статс-секретаря Міхаеля Янсена.

На зустрічі також були присутні Мартіна Верт-Мюль, співробітниця Федерального міністерства закордонних справ Німеччини, Даніель Лісснер, керівник відділу культури, освіти і меншин Посольства Федеративної Республіки Німеччина в Україні.

Перший заступник Міністра, Світлана Фоменко зазначила, що співробітництво з Німеччиною є досить активним, і Міністерство культури України проводить багато  спільних культурних, мистецьких та  освітніх заходів. Вона також зазначила, що Україна високо цінує зусилля Німеччини, яка відіграє ключову роль у врегулюванні конфлікту на Донбасі й бере послідовну участь у просуванні діалогу з його мирного вирішення.

Зі свого боку, німецька сторона запросила провести ХІ засідання Змішаної українсько-німецької комісії з питань повернення та реституції втрачених та незаконно переміщених під час та внаслідок Другої світової війни культурних цінностей у м. Берлін на початку листопада 2016 року.

Перший заступник Міністра культури проінформувала, що  українською стороною з метою визначення сучасного вектору двосторонньої співпраці з Німеччиною з питань повернення культурних цінностей, а також на виконання домовленостей, зафіксованих в Протоколі Х засідання Змішаної українсько-німецької комісії, здійснено низку напрацювань щодо змін до українського законодавства, що регулюватиме процедуру повернення культурних цінностей.

«В Українській державі виробляються нові підходи та нова політика щодо реституції, і взагалі ставлення до культурних цінностей. Так, наприклад, військовий конфлікт, який продовжується в нашій державі на Донбасі, а також незаконна анексія Криму, змусила звернути нашу увагу до стану справ в наших музейний архівних, бібліотечних фондах, до поводження з культурними цінностями і змусила переглянути те, що вже відбулося в реституційних рамках. На жаль, маємо констатувати той факт, що ті об’єкти, які були передані в тому числі Німеччиною після Другої світової війни і потрапили до Радянського Союзу, не завжди поверталися в Україну, а залишилися на території Російської Федерації. Тому для нас надзвичайно важливим є вивчення передачі таких культурних цінностей», – сказала Світлана Фоменко.

Під час зустрічі було обговорено питання щодо більш детальної і предметної двосторонньої співпраці у питаннях повернення та реституції втрачених та незаконно переміщених під час та внаслідок Другої світової війни культурних цінностей. В тому числі, щодо візиту німецьких експертів до низки провідних  музейних закладів України, можливості здійснення бібліотечного обміну книжками, що мають цінність для сторін, візит українських експертів до Німеччини  тощо.

«Нам необхідно досягти завершення у всіх питання з огляду на нове правове регулювання. Для мене важливо, щоб розвивалися хороші двосторонні стосунки. І нам треба спільно докласти зусиль, щоб усунути перепони на цьому шляху. Це власне думка нашого Уряду»,  – зазначив Міхаель Янсен.

Довідково

Співробітництво у сфері повернення та реституції втрачених та незаконно переміщених під час та внаслідок Другої світової війни культурних цінностей регламентується Угодою між Урядом України та Урядом Федеративної Республіки Німеччина про культурне співробітництво від 15 лютого 1993 року.

Співпраця з окресленого питання між Україною та Федеративною Республікою Німеччина здійснюється у межах діяльності Змішаної українсько-німецької комісії з питань повернення та реституції втрачених та незаконно переміщених під час та внаслідок Другої світової війни культурних цінностей (далі – Комісія), утвореної 1993 року на виконання вищезгаданої Угоди. Відбулося десять засідань Комісії під спільним українсько-німецьким головуванням. Останнє Х (десяте) засідання Комісії проведено у період 15-18 жовтня    2013 року у м. Одесі.

Прес-служба Міністерства культури України

Джерело: cultua.media

No Comments

Залишити відповідь