У Львові пропонують на дотик відчути боротьбу українців за незалежність

11/08/2017

10 серпня, у виставкових залах Львівського національного літературно-меморіального музею Івана Франка у Львові відкрилася виставка «Під Украйни єднаймося прапор: українці в борні за незалежність». Експозиція присвячена 100-річчю від початку боротьби українців за свою незалежність, яка розпочалася із революції 1917 року.

Експонати для виставки надало Товариство пошуку жертв війни «Пам’ять». Вони уже впродовж 12 років проводять пошукові роботи загиблих у всіх військових конфліктах, які відбувалися на території Україні впродовж останнього століття. Окрім останків загиблих пошуківці часто знаходять і військову амуніцію та побутові речі, якими користувалися військові.

Уся виставка розбита на стенди в яких представлені речі, якими воювали чи користувалися українці перебуваючи у складі радянських чи німецьких військ під час Другої світової війни, чи, наприклад, у складі Австро-угорської армії часів першої війни. Є речі, які належали Січовим Стрільцям і воїнам УПА тощо.

«Ось, наприклад, викопаний нами бідон, який був наповнений антирадянськими листівками датованими 1951 року. Закопавши його люди думали повернутися і розповсюдити їх. Але, скоріш за все, були знищені каральною радянською системою. Завдяки виставці люди можуть подивитися чим воювали солдати в різні роки. Не менш цікавими є і особисті речі, які ми знаходимо – ложки, годинники, перстені, гроші, ножі та інше», – розповів голова товариства «Пам’ять» Любомир Горбач.

Крім того на експозиції є і одяг вояків. Звісно, він не автентичний, але відтворений до найменших деталей та відповідає обмундируванню того часу. Посеред залу стоїть і гармата та ящик з гранатами. Ще велика кількість гранат лежить під склом. Усі вони деактивовані, тому загрози відвідувачам не становлять.

Окремий стенд відведений сучасним подіям – Революції Гідності та російсько-українській війні.

«Один із наших побратимів з товариства є героєм Небесної Сотні. Багато хлопців поїхали воювати на схід. Люди мають побачити чим і як вони воюють. Адже деяка зброя мало чим відрізняється від тої, яку використовували в часи Другої світової війни. А звичайні пластмасові каски були єдиним захистом на Майдані», – каже Любомир Горбач.

Те, що така виставка проходить у музеї Івана Франка є не випадково. Адже його сини брали активну участь у боротьбі українців за незалежність. Зокрема воювали в Легіоні Січових Стрільців та УГА (Українській Галицькій армії).

«На виставці ми можемо побачити відзнаки, які отримував Петро Франко за свою службу українському народу. Також є його і особисті речі – бінокль та люлька. Остання була подарована йому і він нею не користувався, адже вів здоровий спосіб життя», – розповів директор музею Богдан Тихолоз.

Оглянути виставку можна до 17 вересня в усі дні крім вівторка.

Павло Паламарчук, Львів. Фото автора

Джерело: День

No Comments

Залишити відповідь