Благодійну виставку на підтримку військовополонених моряків під назвою “Повернення додому” відкрили у Києві. В експозиції – 24 картини, на яких зображені три захоплених судна. Ці роботи організатори планують подарувати морякам після повернення додому. Про виставку та про перспективи звільнення моряків із російського полону – у сюжеті журналіста “5 каналу” Ірини Сисак.

24 картини з усіх куточків України. Стільки ж, як військовополонених моряків. Поштовхом для благодійної виставки стала картина Беати Куркуль “Маленький кораблику, повертайся додому”, яку вона створила у перші дні після захоплення суден. За нею кораблі намалювали ще десятки українських художників.

Беата Куркуль говорить: “”Я дуже рада, що з’явилися інші роботи і що вони не просто копія, а люди, котрі їх малювали, вони розвинули, вони дотиснули щось своє, вони інтерпретували, і в результаті у нас вийшла дуже потужна серія, яка виражає потужну підтримку і морякам, і їх сім’ям”.

Автор однієї з картин –Роман Давиденко. Чоловік працює в Одеському морському торговельному порту, а у вільний час малює. Каже, відразу надихнувся картиною Беати Куркуль. На полотні зобразив три захоплені судна, бурхливе море і затягнуте хмарами небо.

Організаторами акції стали й родичі захоплених моряків. Зокрема, мачуха Андрія Ейдера. Жінка розповідає, після переведення до СІЗО “Лефортово” зв’язку з хлопцем практично немає.

“Вся інформація, яку я знаю, це вона є в інтернеті. Коли їх перевели в “Лефортово”, листування ускладнилося і ми почали просто спілкуватися листами через консулів та адвокатів”, – каже Євгенія Ейдер.

Саме адвокат 5 днів тому передав листа рідним від полоненого Василя Сороки. Батько чоловіка Віктоор Сорока розповідає, у сина проблеми зі здоров’ям, днями його обстежили і на 26 лютого призначили термінову операцію. У Василя поранення руки, яке не лікували впродовж трьох місяців полону. Свій стан Василь Сорока описав у листі до рідних.

“Турбується за свою сім’ю, за сина, сподівається на те, що буде надана йому медична допомога. Настрій бойовий, хоча рука дуже турбує, адвокат казав, що постійно турбує, а обезболюючі не дають. Найстрашніше, що він написав, що до болю вже звик”, – каже чоловік.

На виставці говорили про тиск, який чиниться на Росію для звільнення з полону українських моряків.

Ірина Геращенко, перший заступник голови Верховної Ради України, каже: “Уже наступного тижня будуть введені санкції ЄС, черговий пакет так званих азовських санкцій, проти тих ФСБшників і російських силовиків, які причетні безпосередньо до захоплення кораблів”.

Був присутній на виставці й керівник адвокатської групи військовополонених моряків Микола Полозов. Він сказав: “”Ми готуємо сьогодні перший пакет індивідуальних скарг в європейський суд з прав людини. Поки що робота йде в штатному режимі, слідство там триває і, звісно, ми розраховуємо на те, що буде сформовано належну політичний тиск, який дозволить створити атмосферу для позитивного прийняття рішення Кремлем про звільнення”.

Яку з картин отримає після звільнення з полону кожен моряк, визначили жеребкуванням. А ще провели аукціон. Кошти від продажу передадуть волонтерам, які допомагають військовополоненим морякам.

Джерело: 5.ua