У Києві представили стратегію розвитку та головні напрями діяльності Українського інституту книги

01/08/2017

Сьогодні, 1 серпня , в ІА Укрінформ відбулася прес-конференція  за  участі  заступника Міністра культури України Юрія Рибачука, директорки Українського інституту книги Тетяни Терен та Президента Української асоціації видавців і книгорозповсюджувачівОлександра Афоніна. Під час прес-заходу була представлена стратегія розвитку та головні напрями діяльності новоствореної інституції – Українського інституту книги.

Заступник Міністра культури України Юрій Рибачук, представляючи під час прес-конференції нову очільницю Українського інституту книги Тетяну Терен,  зазначив, що Міністерство культури зробило все від нього залежне, щоб конкурс з обрання керівника пройшов відкрито та максимально прозоро, так відомством було делеговано до комісії  представників зарубіжних  культурних інституцій.

«Був зроблений важливий крок до запуску інституції  нового типу, які існують в багатьох країнах  і створення якої вже давно на часі для нашої країни. Український інститут книги – це установа яка реалізовуватиме державну політику у сфері книговидання, книгорозповсюдження, промоції української книги тощо. І очікування від діяльності цього Інституту надзвичайно великі, йдеться й про рішуче просування  українських книжок на світовий ринок,  промоцію  літератури та читання, виділення грантів на переклади та інші важливі завдання», – сказав під час свого виступу Юрій Рибачук.

Він також запевнив, що з боку Міністерства культури буде надаватися  всебічна підтримка та сприяння діяльності новоствореної інституції, серед інших це вирішення низки організаційних питань: визначення приміщення, формування штату, створення Наглядової ради тощо.

Розпочинаючи свій виступ, директор Українського інститут книги Тетяна Терен, подякувала за увагу,  приділену розбудові нової інституції і висловила сподівання,  що і надалі матиме підтримку фахового середовища у реалізації проектів, промоції українських книжок, українських авторів і взагалі читання в Україні.

Тетяна Терен представила  основні напрями діяльності Інституту книги і проекти, які планує реалізувати разом з командою.

«Насамперед, я би хотіла розпочати з того що Український інститут книги передбачається як центр, який зможе консолідувати і об’єднати усіх учасників українського книжкового ринку.  В Українського інституту книги є  шанс об’єднати зусилля і стати певним містком між книжковим середовищем, громадськістю і органами влади.  І на моє переконання,  це дійсно наша ключова функція, тому я планую, що ми будемо проводити розширені зустрічі із видавцями, з перекладачами, письменниками, бібліотекарями для того щоб виробити спільні стратегії і зрозуміти, яку роль Інститут книги може відіграти сьогодні в Україні, які є  суспільні очікування, які  наші можливості.  Тобто спільно виробити   механізми, які допоможуть Інституту книги стати дійсно впливовим інструментом для розвитку і реформування нашого книжкового ринку», – розповіла очільниця  Українського інститут книги.

Ще одним важливим напрямком  діяльності Інститут Тетяна Терен  визначила представлення  українських письменників і книжок за кордоном, в тому числі участь у міжнародних виставках.

«Напрямок, який у своїй програмі я визначила як пріоритетний, пов’язаний з перекладацькою діяльністю. Він з одного боку пов’язаний  з підтримкою перекладів в Україні,  з підтримкою українських перекладачів, а з іншого мені дуже  хочеться щоб Український інститут книги підтримав закордонних перекладачів з української мови»,- повідомила Тетяна Терен.

«Багато років ці люди пропагують українську літературу , українську культуру у світі, часто працюючи на волонтерських засадах і нам дуже хочеться залучити їх у наше середовище, показати їм що ми цінуємо їхню роботу. Я дуже сподіваюся, що ми розробимо спеціальну програму  щодо цього – проведемо з’їзди і конгреси за участю цих перекладачів  в Україні, зробимо цю подію щорічною. І  важливим кроком  є заснування премії для закордонних перекладачів».

Окремо Тетяна Терен  зупинилася на важливому на її думку напрямку  – налагодження тісної співпраці з бібліотеками, на початку зосередивши увагу на освітніх проектах – проведенні для  бібліотекарів семінарів, воркшопів із залученням  як українських експертів так  і закордонних фахівців.

Один з  ключових напрямків новоствореної інституції, на її думку, пов’язаний з промоцією української книжки.

«Сподіваюсь, що вже цього року, тими невеликими ресурсами які  у нас є  на цей момент, ми зможемо запустити  перші промо-компанії, спрямовані на підтримку українських книжок і українських авторів, щоб вже наступного року спільно з командою розробляти дійсно стратегічні планові  промоції читання в Україні», – повідомила Тетяна Терен.

«Ми бачимо, як ці напрямки можна об’єднати  і побачити вектор зовнішній, спрямований на промоцію української літератури, української книжки і українського автора закордоном, і  вектор внутрішній, пов’язаний із промоцією читання в Україні і взагалі з активізацією і консолідацією українського книжкового ринку. Я сподіваюсь, що ми будемо не лише представлені на  відомих книжкових ярмарках, але й проводити дуже багато подій в Україні, спробуємо активізувати культурне  книжкове життя в регіонах, не лише у великих  містах,  але й в тих містечках куди українські письменники дуже часто не доїжджали. І тут ми сподіваємося на підтримку все тих же бібліотек з якими ми мріємо співпрацювати активно. Так само прагнемо налагодити відкритий діалог з місцевою владою, донести  наскільки важлива культура і книжка в кожному міському центрі, наскільки це активізує міський простір  і допомагає місту ставати  успішним».

Президент Української асоціації видавців і книгорозповсюджувачів Олександр Афонін під час свого виступу зазначив, що присутність у залі широкого загалу представників ЗМІ, видавництв та бібліотечного середовища свідчить про  бажання суттєвих змін і велику зацікавленість.

«Інститут книги надзвичайно потрібний, як об’єднуючий центр. Сьогодні ми маємо цю інституцію, і розглядаємо її саме як інструмент формування державної політики в духовній сфері, бо це стосується не просто книги, це стосується освіти, моралі, культури, інтелекту нації та формування самої нації», – сказав під час свого виступу Олександр Афонін.

Він також наголосив на необхідності консолідації зусиль представників фахових осередків у різних напрямках, які б стали провідниками  тієї політики, дій, системних заходів, які буде напрацьовувати Інститут.

На переконання Олександра Афоніна, сьогодні Інститут має стати координуючим  центром не тільки тих хто працює в безпосередній сфері творення книги,  а й для споживачів книги.

 «Саме в партнерстві ми бачимо перспективу, саме в партнерстві ми бачимо можливість ефективної, конструктивно, продуктивної роботи  самого Інституту», – відзначив Олександр Афонін.

Джерело: Міністерство культури України

No Comments

Залишити відповідь