«Ті, що йдуть на війну»

05/08/2016
«Ті, що йдуть на війну»

Так називається нова виставка відомої львівської фотохудожниці Наталії Ратушної, яка відкрилася у Музеї мистецтва давньої українського книги.

Цього разу в об’єктиві – обличчя молодих чоловіків, які йдуть на війну чи вже повернулися, їхніх рідних і близьких; а також та земля, що їх зростила і вигодувала. Ці обличчя Наталія Ратушна «виловлювала» не на лінії фронту, а в нашій повсякденній дійсності: на вулицях міст, на автовокзалах чи залізничних вокзалах, у віддалених галицьких селах, де великим болем відгукнулась неоголошена війна на Сході країни.

Її герої – прості хлопці, як-от Василь Сачко із села Опорець Сколівського району зі своїми братами і бабусею – у цілком мирному житті. Він порається по господарству, годує сіном коней, доглядає поле… А ще зовсім недавно чоловікові в цю землю треба було зариватися якнайглибше, копати окопи і таким чином оборонятися, й та земля уже була не годувальницею, а рятувальницею.

Василь Сачко – кіборг, герой, оборонець Донецького летовища, як інші герої світлин Наталії Ратушної – Тарас Гурський та Андрій Дільний. Усі троє обороняли Аеропорт, нагороджені медаллю «За відвагу», а на фото ми бачимо їх у цивільних умовах: біля копиці сіна, на подвір’ї серед качок, з відром студеної води, добутої з криниці, чи на фірі, попереду якої крокує білий котик… Ще зовсім недавно життя для них виглядало цілком інакше.

Львівська фотохудожниця цими світлинами ще раз нагадує нам, що герої – це прості люди, які живуть серед нас, яких ми не помічаємо у повсякденності, й це – одна з тем фотовиставки. А ще червоною ниткою тут проходить тема землі: землі-годувальниці і землі-рятувальниці. «Батьківщину ми любимо не тому, що вона велика, а тому, що одна», – казали хлопці-кіборги Наталії Ратушній.

Так сталося, що львівська журналістка і фотохудожниця уже впродовж багатьох років живе за межами України – в Італії. Приїжджаючи на коротко додому, на рідну землю, бере в руки фотоапарат і мандрує далекими і близькими куточками своєї землі.

Ці мандрівки виливаються у фотовиставки, які високо цінує львівська публіка, бо вони – про злободенне, про те, що болить. Так, недавно Наталія Ратушна відвідала Чорнобиль, про що й «прозвітувала» у Палаці мистецтв, а перед цим там же можна було побачити її експозицію «Мандруючи до… себе».

Фотохудожниця поспішає, відкриваючи у Львові виставки одну за одною, бо через кілька днів її чекає Європа. І повезе вона туди світлини цих простих українських хлопців, які воювали на Донбасі, й це буде ще одним доказом для європейців, що у нас тут – таки війна.

Надія ПАСТЕРНАК

Фото Наталії РАТУШНОЇ

Джерело: cultua.media

No Comments

Залишити відповідь