“Те, що такі шедеври картин потрапили в Україну, вважаю великою вдачею” – політолог Михайло Погребинський

17/06/2016

З 15 по 22 червня у Національному музеї мистецтв ім. Богдана та Варвари Ханенків буде діяти виставка “Врятовані скарби Італії”. В день відкриття експозиції час роботи музею подовжили до 20:00. До кас вишиковулась величезна черга. Декілька разів накрапав дощ, але охочі потрапити на виставку не розходилися.

“Я б дуже хотіла, аби цієї експозиції не було, – говорить Олена Живкова, куратор виставки. – Її причиною став пограбунок музею Кастельвеккьо в італійській Вероні у листопаді 2015 року. 17 картин були вирізані з підрамків. Італійські правоохоронці розповідають, що замовники були з Чечні. Шедеври транспортували через Україну на територію Молдови, а потім обхідними, темними шляхами мали вивезти далі. Військова прокуратура України знайшла ці твори у той момент, коли одні злочинці лишили їх на острові Турунчук під Одесою, а інші ще не встигли забрати. Картини лежали в пакетах, сховані в траві, ще б трохи і вони потрапили б під зливу, і, швидше за все, були б втрачені назавжди. Та обійшлося. Врятовані шедеври привезли до Києва. Щоб віддячити, музей Кастельвеккьо дозволив показати картини українцям”.

Виставки з оригіналами Рубенса, Тінторетто, Пізанелло, Белліні до того ніколи не було в нашій країні.

Першим відвідувачем виставки “Врятовані скарби Італії”став президент України Петро Поршенко разом з мером італійської Верони Флавіо Тозі. В понеділок 13 червня в музеї Ханенків офіційний вихідний.

“Порошенко найбільше сподобалась картина Пізанелло “Мадонна з перепелицею”, продовжує Олена Живкова. – Вона є частиною невеличкого приватного вівтаря із зображенням Діви Марії, яка ніжно пригортає до себе немовля Христа. Два янголи коронують її посеред квітучого садочка, що символізує чистоту Мадонни та є алюзією раю. Зображення перепелиці, завдяки якій картина отримала свою власну назву, згідно з християнською традицією, символізує Спасіння.

За моїм спостереженням президент знається на живописі, це дуже приємно. Я вже понад 30 років працюю в музеї, за цей час тут встигли побувати різні можновладці. Коли розповідаєш щось, завжди відчуваєш зворотню енергію. В даному випадку я відчувала, що почута із зацікавленням”.

Десятикласниця Влада Русіна прийшла на виставку “Врятовані скарби Італії” з двома подругами.

“Багато подорожувала за кордоном, там відвідувала безліч музеїв, але дозволити собі втратити такий шанс, в Україні побачити надбання музею Верони, не можу”, – каже дівчина.

Катерину Койдан з чоловіком до музею пустили через чорний хід. Працівникі побачили, що подружжя прийшло з піврічним сином. Вирішили допомогти не стояти в довгій черзі.

“Мій чоловік художник, і зараз вивчає техніки старих майстрів, зацікавився Рубенсом. Нам дуже доречно випала нагода відвідати цю виставку”, – говорить пані Катерина, поки освіжає розпашілого сина Крістіана біля вентилятора.

Два італійські пейзажі збирають біля себе багато глядачів. Створені вони уродженцем Гааги Хансом де Йоде. Він належав до кола нідерландських художників, що працювали для віденського двору. Ці краєвиди демонструють його зачарованість красою Італії, а також суто північну спостережливість і любов до відтворення життєвих подробиць.

“Дивлюся на ці картини і згадую фразу про те, що реалізм вже помер, бо дивитися на живу природу набагато цікавіше, ніж на намальований пейзаж. Вирішила, що після цього виберусь в парк або ліс”, – ділиться враженням стиліст Євгенія Котенко.

Політолог Михайло Погребинський ці картини бачить вже вдруге.

“Був у Вероні. Те, що такі шедеври картин потрапили до України, вважаю великою вдачею. Навіть не знаю, яким іншим шляхом могли потрапити до нас, – зазначає. – Особливі емоції у мене викликають твори Якопо Белліні – засновника династії венеційських художників. В експозицію увійшла його картина “Каяття Святого Ієроніма”. Тут у музеї також представлено твори обох синів Якопо Белліні – “Портрет патриція” Джентіле Белліні та “Мадонна з немовлям” Джованні Белліні”.

Флавіо Тозі вручив Петрові Порошенкові звання почесного громадянина Верони та запевнив, що усі українці відвідуватимуть виставки і музеї міста безкоштовно. Для всіх інших квиток у Музей Кастельвеккьо коштує 6 євро, до Будинку Джульєтти 6 євро. Повна вартість квитка до музею Ханенків — 70 грн, для студентів — 37 грн, школярів і пенсіонерів — 22 грн.

No Comments

Залишити відповідь