Становлення України: постаті та реліквії

22/08/2016
Становлення України: постаті та реліквії

23 серпня о 12:00, у Національному музеї історії України (вул. Володимирська, 2) відбудеться відкриття виставки «Становлення України: постаті та реліквії», що презентує унікальні архівні документи та предмети музейної колекції.

Оригінали документів та артефакти української історії розповідають про діяльність творців нашого минулого та сьогодення. Протягом трьох тижнів вони експонуватимуться в Національному музеї історії України в рамках партнерського проекту із Державною архівною службою України, присвяченого 25-й річниці Незалежності.

Іван Мазепа, Олександр Кошиць, Борис Грінченко, Олена Теліга – історії цих та інших знакових діячів демонструють персональну відповідальність кожного громадянина за долю власної країни, волю та здатність змінювати її на краще. Серед особливих матеріалів – атрибути влади та зразки озброєння періоду Української козацької держави. Поряд із ними оригінали універсалів гетьмана Мазепи та друкованих видань часів Петра Могили. Один з акцентів виставки – діячі ХІХ століття, які сформували образ єдиної української нації у її мовному, літературному, етнографічному та історичному вимірах. Зокрема, тут можна побачити виняткові предмети з етнографічної колекції Хведора Вовка та хустку, вишиту за ескізом Тараса Шевченка. Одяг та озброєння козака й воїна армії Української Народної Республіки «оживають» у макетах-реконструкціях.

«Експонати виставки репрезентують як відомих, так і «менш розкручених» в експозиційному просторі персонажів. Діяльність кожного з них позначена або визначними досягненнями або безпрецедентним актом жертовності в ім’я української ідеї. Важливо, що усі вони на сьогодні є невіддільною складовою культурної, історичної та національної ідентичності української незалежності», – зазначає куратор виставки Ярослав Затилюк.

З-поміж оригіналів документів, наданих для проекту установами Державної архівної служби України, – запис розмови Симона Петлюри про наступ більшовицьких військ у грудні 1917 року, ескізи державних відзнак видатного геральдиста Миколи Битинського, статут Київського товариства «Просвіта» 1906 року, ілюстрація Івана Їжакевича до балади Т. Шевченка «Причинна».

«Пожовклі аркуші архівних документів висвітлюють подвижницьку діяльність відомого українського хорового диригента, композитора Олександра Кошиця; тендітної відвойовниці незалежності Олени Теліги, поетки «вогненних меж», що кликала на шлях боротьби за святу ідею – визволення України, за цю святу ідею розстріляна у 35 років нацистами в Києві у Бабиному Яру», – говорить Наталія Маковська, директор архіву.

Додатково на виставці демонструється документальна підбірка на основі оригінальної кінохроніки подій 1918 р., 24 серпня 1991 р. та відеохроніки часів Незалежної України.

На відкритті проекту очікуються: віце-прем’єр міністри України Павло Розенко та В’ячеслав Кириленко, міністр культури України Євген Нищук, голова Державної архівної служби України Тетяна Баранова, директори архівних установ: Наталія Маковська, Ольга Музичук, Владислав Берковський, Олена Чижова, Галина Порохнюк.

Вхід на відкриття виставки безкоштовний.
Виставка працюватиме з 23 серпня до 15 вересня 2016 року.

Джерело: cultua.media

No Comments

Залишити відповідь