Оксана Забужко та Блаженніший Святослав презентували книгу про Лесю Українку

18/06/2020

У прямому ефірі «Живого телебачення», а також за допомогою Zoom-конференції письменниця Оксана Забужко і Глава УГКЦ Патріарх Святослав презентували написану у співавторстві книгу «Апокриф» Лесі Українки | «Чотири розмови про Лесю Українку.

На початку презентації Оксана Забужко зауважила, що останні 12 років творчості Лесі Українки ознаменувалися пошуком своєї Церкви, драматичними і навіть конфліктними стосунками з християнством. Шлях поетеси у цій тематиці починається з драматичної поеми «Одержима».

«У Блаженнішого блискучий літературний смак, художнє відчуття. Блаженніший Святослав зробив те, чого літературознавці раніше зробити не могли: він показав Лесю Українку як релігійну мислительку», – сказала вона.

За словами Глави УГКЦ, сьогодні українці не знають своєї культури. В Україні не знають Лесі Українки. Сьогоднішня презентація – це ще одна спроба привернути увагу українців до великої доньки нашого народу. Це ще одне заохочення, каже Блаженніший Святослав, прочитати її твори. Зробити їх живими й актуальними у сучасних обставинах. У цьому зміст нашої розмови, праці і сьогоднішньої презентації.

«У нашій розмові ми намагалися допомогти читачеві зрозуміти християнські образи Лесі Українки. Позаяк вона жила і писала у контексті християнського світогляду. Леся Українка використовувала образи раннього християнства. Таким чином вона несла нам свого духа. Я намагався допомогти сучасному читачеві, який, можливо, не володіє християнськими смислами, зрозуміти, що хоче сказати Леся Українка», – пояснив Блаженніший Святослав.

Я би хотів, каже Предстоятель УГКЦ, щоб ми намагалися відчитати через образну драматургію Лесі Українки її послання сучасним українцям. На його думку, Леся жила і мислила постулатами християнської віри.

Свою назву книга отримала з поеми «Що дасть нам силу?» з підзаголовком «Апокриф». На переконання Блаженнішого Святослава, ця поема може бути підсумком всієї розмови співавторів про Лесю Українку.

Cкладні й глибоко драматичні стосунки Лесі Українки з християнством, котрі cтановлять ядро її зрілої творчості, ніколи ще не були предметом професійного богословського аналізу. Московська синодальна цензура забороняла твори письменниці «за безбожництво», радянська комуністична хвалила «за атеїзм» і водночас ті самі п’єси не допускала на сцену.

Тож смисл тієї запеклої «релігійної війни», яку провадять герої Лесі Українки і вона сама з офіційною Церквою, залишався для читача закритим. Аж до сьогодні, коли Предстоятель УГКЦ Блаженніший Святослав і письменниця Оксана Забужко зустрілись, щоб обмінятися думками про твори Лесі Українки на сюжети з євангельської та ранньохристиянської історії. Пропоноване видання містить записи чотирьох таких розмов, а також аналізовані тексти Лесі Українки в авторській редакції.

Книга очікується з друку після 30 червня.

Джерело: np.pl.ua

No Comments

Залишити відповідь