Найкращу українську документалку року виклали у вільний доступ

26/04/2020

Документальний фільм “Історія зимового саду” з’явився у безкоштовному доступі. Стрічку про павільйон квітникарства на території київської ВДНГ можна подивитися на платформі Vimeo.

Головна героїня Валентина Вороніна 45 років працює в оранжереї колишньої Виставки досягнень народного господарства – нині Національний комплекс “Експоцентр Украї́ни”. Її відправляють на пенсію. Вважає, що без неї рослини загинуть, за сюжетом.

“Валентина Миколаївна вперше прийшла в оранжерею у восьмому класі, – розповідає режисер Семен Мозговий. Це його дебютна повнометражна робота. – Побачила там жінку. Подумала: “Я теж хочу тут працювати”. І лишилася в зимовому саду на 45 років. 18 років не ходила у відпустку, ночами топила пічки, аби рослини не померзли. Вдома прокидалася о другій ночі – дзвонила й перевіряла пічників.

Якось до Вороніної прийшов священник і сказав, що її сад – проєкція України. Якщо тут погано, то й у країні теж. Валентина Миколаївна відчуває відповідальність, тому не може піти на пенсію.

Вирішив записати з нею 3-хвилинне інтерв’ю-портрет, що переросло у фільм. Наступного дня після першого запису зателефонувала і сказала, що більше не має роботи. Керівництво ВДНГ тоді позбувалося пенсіонерів. Її звільнили, бо всіх дістала – критикувала, не довіряла. Над кожним стояла і вказувала, скажімо, як обкопувати дерево. Мала жагу до влади. Хоч у неї не було підлеглих.

Вороніній дали місяць на передання справ молодшій Валентині. Та вона виїжджала місяці зо три. І пізніше приходила під приводом, що не вивезла всіх речей. Ходила оранжереєю і бідкалася, як усе занепало, засохло. Доки знову не стався якийсь конфлікт і керівництво наказало зовсім її не пускати”.

Музику до “Історії Зимового саду” написали композитори, співзасновники проєкту Nova Opera Роман Григорів та Ілля Разумейко.

Торік фільм переміг у конкурсній програмі “DOCU/УКРАЇНА” на XVI Міжна­родному фестивалі документального кіно про права людини Docudays UA.

Цьогоріч стрічку номінували на Національну кінопремію “Золота дзиґа” за “найкращу музику” та “найкращий монтаж”.

Джерело: gazeta.ua

 

No Comments

Залишити відповідь