На Закарпатті відбулося свято словацького народного мистецтва «Словенска веселіца – 2016»

20/09/2016

Фото надане Оксаною Дудаш

У неділю, 18 вересня, в селі Анталовці на Ужгородщині, відбулося традиційне свято словацького мистецтва. У фолькфесті взяли участь художні колективи Великоберезнянщини, Іршавщини, Свалявщини, Ужгородщини, Перечинщини, а також гості зі Словаччини. Численних гостей та учасників фесту вітали Генеральний консул Словаччини в м. Ужгород Янка Буріанова, голова Центральної ради Союзу русинів-українців Словацької Республіки Петро Сокол, голова культурно-освітньої організації «Матіца словенска» на Закарпатті Йосип Гайніш,  очільники районної влади та інші.

Для Закарпаття словацька культура дуже близька, адже тут проживає чимало етнічних словаків. У населених пунктах, де компактно проживають словаки, мова спілкування є також словацькою. Тож тут свято бережуть традиції, культуру, звичаї, обряди та мистецтво своїх предків і не тільки в побуті, але й вивчають мову, пісні, танці у школах, гуртках. Приміром, у селі Середнє оберегом словацької культури є учасники народного вокально-хореографічного ансамблю «Словенка», який діє на базі дитячої школи мистецтв. Те саме можна сказати і про народний вокальний ансамбль «Джерело» будинку культури села Худльово, народний вокальний ансамбль «Бетяри» будинку культури села Сторожниця, вокальний ансамбль «Камаратки» клубу села Анталовці Ужгородського району та інші творчі колективи. Всі вони та низка інших мистецьких ансамблів прикрасили фестиваль своїми самобутніми виступами.

Святкове дійство проходило на доглянутій території греко-католицького храму, зведеного на честь Папи Римського Іоанна Павла ІІ. Численні гості та учасники свята мали можливість насолодитися не лише чудовими народними піснями й танцями, але й набратися наснаги від споглядання гірських краєвидів та вдихати цілющий аромат лісового повітря.

Упродовж свята відбулася й символічна естафета – «Курагов», яка передається від одного району до іншого. Минулого року село Анталовці отримало її від міста Перечин.

Голова «Матіци словенскої» на Закарпатті Йосип Гайніш каже, що «це вже стало доброю традицією проводити фестиваль «Словенска веселіца», який сприяє збереженню та розвитку національних культурних традицій словаків на українських теренах та зміцнює добросусідські стосунки. У нинішньому фесті взяли участь 24 фольклорні колективи із нашого краю та Словаччини. Сподіваюсь, що наступного року свято збере ще більше учасників та поціновувачів народних традицій».

«Словенска веселіца» традиційно не обійшлася без виставки-продажу виробів майстрів народних художніх промислів та образотворчого мистецтва, закарпатської гостини із традиційними шашликом та печеними крумплями, розвагами для дітей та дорослих.

Оксана ДУДАШ, Ужгород

Джерело: День

No Comments

Залишити відповідь