На Закарпатті активісти проводять флешмоб, щоб врятувати кінотеатр «Ужгород»

01/06/2017

Фото надані авторкою

Вуличним флешмобом активісти намагаються привернути увагу до критичної ситуації, в якій опинився унікальний заклад обласного центру Закарпаття.

Міський кінотеатр «Ужгород», який ще не так давно належав громаді, а нині знаходиться у приватній власності, переживає не найкращі часи. Запустіння й занепад змінилися на загрозу чи то реконструкції, чи то знищення. Щодня надходять тривожні повідомлення, які свідчать про те, що цінний інтер’єр пам’ятки вже знищується. Звернення до компетентних органів нічого не дають.

« Комплекс міського кінотеатру та бібліотеки зведено у 1932 році за проектом кошицького архітектора Людовіта Оелшлеґера. Архітектурна спадщина цього талановитого автора нині є об’єктом досліджень словацьких науковців. Його ім’я фігурує на наукових конференціях та виставках, в книгах, публікаціях та наукових працях тощо. В Ужгороді ситуація діаметрально протилежна — прямо зараз, за мовчазної згоди міської влади, відбувається знищення унікальних інтер’єрів кінотеатру в стилі ар-деко. Трощать кахлі з викарбуваним на них іменем архітектора, трощать унікальні світильники, виготовлені за ескізами Оелшлеґера на фабриці Адальберта Ріхтера. Це справжній печерний вандалізм. Дуже шкода, що міська влада, головний архітектор міста та органи охорони культурної спадщини  не здатні реагувати на ті виклики і те варварство, яке нині відбувається з об’єктами культурної спадщини у місті. Кінотеатр “Ужгород” відноситься до нововиявлених пам’яток архітектури. Цей статус прирівнюється за ступенем захисту до пам’яток національного значення. Однак міські інституції не проявлять жодної цікавості до руйнування цього надбання. Нуль. Повний параліч» – розповів «Дню» Олег Олашин, дизайнер, дослідник архітектурної спадщини Ужгорода.

Саме вулична виставка із дослідженням Олега Олашина та Ліни Дегтярьової про будівлю міського кінотеатру є головною частина флешмобу. Активісти переконують, що будівля кінотеатру є яскравим зразком модернізму і належить до щойновиявлених пам’яток архітектури. Вона цінна з різних точок зору – і архітектурної, бо це пам’ятка світового рівня, і містобудівної, адже формує неповторний вигляд вулиці в самому центрі старого Ужгорода.

Олег та Ліна є засновниками «Uzhhorod Modernism» — просвітницького урбаністичного проекту, присвяченого архітектурній спадщині Ужгорода чехословацької доби. Усіх, кого цікавить функціоналізм, неокласицизм, пуризм, ар-деко, чеський кубізм, рондокубізм, експресіонізм, стрімлайн та інша архітектура модернізму в Ужгороді — закликають приєднуватися до спільноти у Фейсбуці та досліджувати місто.

«Ми робимо спробу достукатися до власників (теперішніх чи майбутніх) відновити з часом хоча би фасад цієї пам’ятки модернізму. Навіщо власникам це робити? Щоб потрапити в історію. Все меркантильно. Історія пам’ятає і руйнівників, звісно. Хоча творців і відбудовників пам’ятає значно краще, в усіх сенсах.  Скептикам доведеться повірити мені на слово, тому що інакше треба прочитати чимало цікавої літератури з архітектури – це дійсно пам’ятка в світовому розумінні цього слова, навіть якщо вона вам особисто не подобається. Є такі речі, які просто варто прийняти, щоб не виглядати невігласом. Це архітектурний витвір, достойний не однієї наукової архітектурної праці, і увага професорів архітектури зі Словаччини – найкраще тому підтвердження» – зазначила «Дню» художниця, урбаністка, дослідниця архітектурної спадщини Ужгорода Ліна Дегтярьова.

Ужгородці вже кілька років говорять про долю будівлі кінотеатру, приміщення давно приватне, однак максимально забили на сполох саме зараз через те, що там почалися проводитися роботи. Небайдужі переконані, що міська влада має право втрутитися в процес і зупинити руйнацію пам’ятки, навіть якщо це вже приватна власність.

Вікторія Жуйко, Ужгород, фото надані авторкою

Джерело: День

No Comments

Залишити відповідь