На Вінниччині за кошти Євросоюзу відреставрували стародавній палац

12/06/2017

Майже 300 тисяч євро виділив Європейський Союз на проведення ремонтно-реставраційних робіт зовнішньої частини палацу Грохольських-Можайських, що розташований у селі Вороновиця, недалеко від Вінниці. 9 червня цього року в урочистій атмосфері відбулося відкриття оновленої пам’ятки національного значення. Почесне право перерізати традиційну червону стрічку та відкрити пам’ятну дошку з нагоди проведення реконструкції надали представника обласної і районної влади, а також проектному менеджеру Представництва Європейського Союзу в Україні Мирославі Дідух.

«Палац Грохольських-Можайськиких є візитною карткою проекту з відродження туристичної зони Вінницького району. Над втіленням цієї ідеї працювала чимала команда небайдужих людей, – каже Мирослава Дідух. – Коли я шукала інформацію про цей палац перед початком проекту, то більшість відгуків були негативними, людей писали, що він у поганому стані і його треба рятувати. Тепер палац має розкішний вигляд. Місцеві жителі можуть пишатися такою пам’яткою архітектури і запрошувати на екскурсії туристів».

З історії відомо, що останнім власником маєтку із родини Грохольських був Адольф Грохольський, який згодом виїхав до Австрії. Через кілька років на торгах палац придбав Микола Можайський, а потім успадкував його брат Олександр Можайський, винахідник першого у світі літака, який злетів у повітря з людиною на борту. Тепер на території цього палацу розташований Державний музей історії авіації та космонавтики України.

«При реконструкції палацу опиралися на старовинні фотокартки. Фасад музею був прикрашений унікальною ліпниною у виглядів голів биків, у такий спосіб польська династія Грохольських прагнула показати свою міць та силу, – коментує директор музею авіації та космонавтики Віктор Дем’яненко. – З боку на будівлі розміщені віночки з плодів ягід та фруктів, що символізує багатство землі. Щоправда це «дублікат». Оригінальна ліпнина, яка була на будівлі двісті років тому, реставрації не підлягала. Тепер окремі її фрагменти зберігаються у музеї, як експонати».

У рамках грантового проекту відремонтували тільки зовнішню частина палацу. Капітального ремонту потребують також зали та кімнати. За попередніми підрахунками на ці цілі необхідно витратити щонайменше 30 мільйонів гривень. Гроші шукають.

Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниччина, фото надано автором

Джерело: День

No Comments

Залишити відповідь