На Львівщині пройшло бойківське свято хліба

15/08/2016

У селищі Бориня Турківського району на Львівщині пройшло Свято хліба. Його поєднали тут із Днем селища, й ця подія зібрала мешканців Борині, навколишніх сіл, туристів. Свято хліба в цьому гірському селищі проводилось вперше, й дехто навіть задавав питання: «А чому саме тут, в горах, де землеробство не є основним заняттям мешканців?»

Й уже на святі стало зрозуміло, що бойки особливо шанують хліб, бо тут він дається нелегко, тут дорогий кожен клаптик землі, його обробіток  потребує багато праці. З хлібом пов’язано чимало традицій: для бойків він завжди був символом життя, щастя, добробуту,  хлібом вітали новонароджене маля, з хлібом проводжали дитину до школи, хлібом благословляли на подружнє життя і заходили в нову хату…

На святі можна було побачити, скільки праці треба вкласти, щоб випекти смачний буханець хліба. На імпровізованому току чоловіки ціпами молотили зерно у снопах, які перед тим скосили косами, а подекуди нажали жінки старовинним селянським інструментом – серпом. Потім це зерно мололи на жорнах, місили хліб і випікали його в печі. І на сільському майдані, де проходило свято, було багато лотків з різноманітною випічкою – чим багата ця земля. Також можна було скуштувати  натуральний мед, сир з домашніх господарств, різноманітні наливочки. Й усе це супроводжувалось автентичними бойківськими піснями, які виконували колективи художньої самодіяльності Борині та сіл Турківського і Старосамбірського районів.

«Наступного року знову буде Свято хліба, також відбудуться Всесвітні бойківські фестини, – каже голова Турківської райдержадміністрації Олександр Лабецький. – Дехто сьогодні вважає, що не варто проводити такі фестивалі, святкування, бо в країні – війна. Я спілкувався з хлопцями, які воюють на Сході, питався їхньої думки. Вони кажуть, що воюють  за те, аби ми могли вирощувати хліб і жити повноцінним життям.

Хочемо через таке свято показати свою бойківську культуру, залучити більше інвестицій у наш регіон і віримо, що вже найближчим часом до нас приїжджатимуть тисячі туристів, будуть набиратися тут сил, закохуватися в наш мальовничий край, де чисте повітря, казкова природа і самобутній народ».

 Маленькі учасники свята запалили лампадки на згадку про ті мільйонні жертви, які в країні, яка була, є і  буде житницею Європи, були знищені Голодомором  – щоб таке ніколи більше не повторилося. А ввечері на майдані, де відбувалося Свято хліба, запалала бойківська ватра.

Йосип МАРУХНЯК, Львівщина, фото автора

Джерело: День

No Comments

Залишити відповідь