Мовний омбудсмен погрожує санкціями РНБО телеканалам “1+1”, “Інтер” і “Україна”

19/09/2021

В офіс мовного омбудсмена за два місяці надійшло понад 80 звернень громадян про ймовірне недотримання мовного законодавства 25 телеканалами України, більшість заяв була щодо діяльності телеканалів “1+1”, “Інтер” та “Україна”. Про це 16 вересня повідомила пресслужба секретаріату мовного омбудсмена.На підставі звернень секретаріат почав перевірки телеканалів “1+1”, “Інтер”, “Україна”, ICTV та “Мега”.

“Телерадіоорганізації мали два роки з моменту набуття чинності закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”, щоб підготуватися до належного виконання цієї норми”, – підкреслили у повідомленні.

У релізі нагадали, що Конституційний Суд України 14 липня 2021 року у своєму рішенні зазначив, що будь-які зазіхання на юридичний статус української мови як державної на території України неприпустимі, оскільки порушують конституційний лад держави, загрожують національній безпеці та існуванню державності України.

“Зазначені факти та інші численні матеріали, які підтверджують зухвале та систематичне порушення згаданими телевізійними каналами мовного закону, є підставою для розгляду цього питання на окремому засіданні РНБО та можливого застосування санкцій”, – підкреслили в офісі мовного омбудсмена.

Контекст:
У липні 2019 року в Україні набув чинності закон “Про забезпечення функціонування української мови як державної”. Відповідно до закону, українська мова є обов’язковою для використання в органах державної влади й місцевого самоврядування, а також у публічних сферах суспільного життя. Дія закону не поширюється на сферу приватного спілкування та релігійних обрядів.

16 липня 2021 року стартував черговий етап втілення закону. Із цього дня всі концерти, шоу-програми, культурно-мистецькі, розважальні заходи мають проводити державною мовою. Державною мовою також мають виготовляти оголошення, афіші, постери, вхідні квитки, буклети та інші матеріали про культурні та видовищні заходи.

Як уточнюють на сайті Кабміну, 16 липня всі фільми, створені іноземною мовою, мають показувати державною мовою, а українські видавці мають видавати державною мовою не менше ніж 50% назв книжкових видань. У магазинах частка українськомовних книг має становити не менше ніж 50%.

Джерело: gordonua.com

No Comments

Залишити відповідь