«Майдан. Таємні файли» Капранових: Щоб онукам не казали, що незалежність їм упала з неба

05/09/2017

Революція Гідності і Майдан – це недавня наша історія, живі свідчення якої вирішили залишити нащадкам брати Капранови, написавши книжку-розслідування «Майдан. Таємні файли», презентація якої відбулася сьогодні у Львові. У цій книзі автори спробували дослідити витоки Майдану, причини, хто його готував, і перейти на постмайданні процеси, що тривали до травня 2014 року.

Про це повідомляє кореспондент IA ZIK.

«Головний парадокс Майдану полягає в тому, що всі ми були на Майдані, але ніхто не знає, що там насправді відбувалося, бо доля Майдану вирішувалася на сцені, за нею, у профспілках, на Банковій, у Львові, Одесі, Харкові. І нема такої людини, яка би була скрізь і знала всі пружини того, що відбувалося. Є багато запитань, на які нема відповідей – скільки коштував Майдан, хто платив, хто ухвалював насправді рішення? І щодо медицини на Майдані – при такому скупченні людей там не було жодного спалаху інфекції, чому? З одного боку – зараз ніби настав час розчаровуватися, але, на наш погляд, зараз саме час, коли треба аналізувати, подивитися, що ж це з нами було. Правда суспільству потрібна і вона є найкращим і найдешевшим його рушієм», – сказав Віталій Капранов.


Він зазначив, що вони усвідомлювали, що правди про Майдан зараз бракує – нема масштабного дослідження механізмів, які працювали в середині Майдану і поза ним. Оскільки останні два роки брати Капранови працювали на телеканалі ЗІК у передачі журналістських розслідувань «Брат за брата», і це був для них новий досвід, тому вирішили, що саме журналістське розслідування – найкращий спосіб розслідування таких складних проблем. «З журналістами розмовляють значно охочіше, ніж з прокурорами чи слідчими. Тому ми обрали саме такий жанр – журналістського розслідування, якому навчилися у наших колег – журналістів у передачі «Брат за брата», за що їм вдячні», – зазначив Віталій Капранов.

Обираючи свідків, брати шукали людей, які були у ключові моменти в центрі тодішніх подій, а також людей, які можуть розповісти правду, – і це були не ті, хто зараз обіймає посаду.

«Ми вирішили обирати свідків, які не люблять одне одного. Наприклад, ми взяли Руслана Кошулинського і Олега Рибачука… Таким чином підстраховувалися від однакового погляду на події. Крім того, поставили перед собою завдання – починати розмову зі свідком з неприємних питань, скажімо, до Олега Рибачука: «А що ж ви, пане Олеже, забирали мікрофон у хлопця, який попереджав про розгін Майдану?». Коли одразу таке болюче питання ставиш, то розмова йде в іншому ключі – досягається інший рівень щирості. Всі свідчення, як і нам розказували свідки, ми перевіряли за інформаційними повідомленнями того часу у ЗМІ», – сказав Віталій Капранов.

За словами Дмитра Капранова, ця їхня книжка – не києвоцентрична історія Майдану. Брати їздили по Майданах України і для себе виділили кілька ключових міст, в яких Майдани були вирішальними для долі революції – це Харків, Донецьк, Одеса, Крим, Херсон. «Ніхто не чув про херсонський майдан, але у цьому місті ні на хвилину не були спущені українські стяги над держадміністрацією. Херсон став кісткою в горлі Новоросії і розвалив ідею наступу на південь України», – зазначив Дмитро Капранов.

У цій книзі автори спробували дослідити витоки Майдану, причини, хто його готував, і перейти на постмайданні процеси, що тривали до травня 2014 року. За їхніми словами, дослідження дало дуже несподівані для них результати. «Ми зі здивуванням зрозуміли, що дійсно можемо щось знайти під час журналістського розслідування. Наприклад, на відміну від Пшонки і Захарченка, ми знайшли людину, яка вкрала отой знаменитий бульдозер», – додав Дмитро Капранов.

Брати Капранови визнають, що дуже багато не знайшли, і розуміють, що пам’ять Майдану – це не лише суспільна пам’ять, а й індивідуальна. Тому в кінці книги вони помістили кілька порожніх сторінок під назвою «Мій Майдан. Запишіть, яким був ваш Майдан і передайте своїм онукам». Це для того, щоб колись нашим онукам не розповідали, що незалежність їм упала з неба.

Загалом, книга містить 19 файлів і два не файли – Хто і як готував Майдан», Майдан «без політиків», Операція «Йолка», Плацдарм майбутньої революції, Автомайдан – зброя буржуазії, Хто керував Майданом, Кому завадив Форум Євромайданів тощо. За словами авторів, книжка вийшла оптимістичною, висновки автори для себе роблять теж оптимістичні.

Джерело: zik.ua

No Comments

Залишити відповідь