“Культура є фундаментом капітальних перетворень у державі” – Євген Нищук

22/12/2017

У Будинку Уряду Міністр культури України Євген  Нищук та його заступники провели підсумкову прес-конференцію, під час якої презентували звіт про реалізацію культурної політики відомством у 2017 році та окреслили основні пріоритети діяльності на 2018 рік.

Міністр культури України Євген Нищук наголосив, що найголовніше, чого прагнуло досягти відомство у 2017 році  –  це утвердити  виняткову роль культури і мистецтва, їх значущість для економічних і соціальних перетворень, потужність у протистоянні зовнішнім та внутрішнім загрозам  і викликам.

«Культура, це поза сумнівом,  є фундаментом капітальних перетворень у державі. Мистецтво і загалом культура відіграє визначальну роль  у консолідації суспільства, зміні його цінностей. Міністерство культури поставило перед собою завдання перепозіціонувати культуру в державній політиці, добитися її виняткової ролі для сталого розвитку суспільства та особистого розвитку кожної людини. Якщо говорити про 2017 рік, то хочу зупинитися на важливих кроках команди Міністерства культури здійснених у цьому напрямку», – сказав він.

Так, за словами Міністра культури,  здійсненні значні зміни в управлінні  у сфері культури, направлені на підвищення інституційної спроможності. Серед іншого, це проведення функціонального аудиту діяльності самого відомства з метою посилення ефективності  Мінкультури  у розробці й впровадженні гнучкої та дієвої політики в галузі культури. Вже цього року в рамках реформи державної служби в Мінкультури створено два Директорати, основними завданнями яких є аналіз і формування політики у  відповідних сферах, а саме: Директорат стратегічного планування євроінтеграції та Директорат державної мовної політики. Реформовано наукові інституції, підпорядковані Мінкультури шляхом  перетворення цих установ на культурно-просвітницькі центри, що дозволить цим закладам  значно ефективніше використовувати свої  можливості. Призначення керівників закладів культури відбувається  за конкурсом, з початку 2017 року проведено 28 конкурсів з добору на посади керівників закладів культури, що належать до сфери управління  Мінкультури.

Як повідомив Євген Нищук, до  діяльності Мінкультури активно  залучається експертне середовище, при  відомстві створено низку консультативно-дорадчих органів, наразі це більше 10 фахово-експертних рад з різних напрямків діяльності Мінкультури, що забезпечують  відкритість та прозорість прийняття рішень.

Створено дві вкрай необхідні інституції нового типу – Український культурний фонд та Український інститут книги,  діяльність яких має стратегічне значення і на них покладаються важливі функції з реалізації державної політики, спрямовані на захист національних інтересів та популяризацію української культури в світі.  Він також відзначив  активну роботу  відомства  щодо регулювання  у сфері  охорони культурної спадщини, які довгий час не використовувались.

«Розблоковано наповнення Державного реєстру  нерухомих пам’яток,  впродовж 2017 року, вперше  з 2012 року  до реєстру занесено 15 об’єктів  національного та 848 об’єктів місцевого значення, за рік  затверджено 20 історико-архітектурних опорних планів і ця робота активно триває надалі», – розповідає  Євген Нищук.

«Відновлена  робота із здійснення контрольних повноважень у сфері охорони культурної спадщини. За рік проведено близько 60 обстежень містобудівної ситуації по Україні, в попередні роки такі обстеження не проводилися взагалі. За результатами  обстежень видано – 38 приписів про зупинення проведення будь-яких робіт, що проводяться всупереч нормам Закону».

Відбулися реальні зрушення у розвитку національного кіновиробництва, який продовжує стрімко розвиватись: завдяки державній підтримці національного кінематографу завершено виробництво 33 фільмів, підписано 32 контракти на виробництво фільмів, у широкий прокат вийшло 19 фільмів. За сприяння Міністерства культури України у 2017 році  український кінематограф було представлено на понад 30 міжнародних форумах. .

Мінкультури організовано понад 30 культурно-мистецьких проектів серед них: Національний мистецький фестиваль «Кропивницький 2017»,  Третій міжнародний конкурс диригентів імені Стефана Турчака, Міжнародний проект «Музика є вищим одкровенням» та інші. А також уніфіковано 13 премій для видатних діячів культури, літератури і мистецтва,  9 з яких вже присуджено в цьому році.

Міністерством культури у 2017 році  започатковано Загальноукраїнський проект культурної інтеграції «Український Схід».

Одним із пріоритетних напрямків діяльності Мінкультури є реформування мистецької освіти. Завдяки довготривалій співпраці Мінкультури з мистецько-освітнім  та науково-педагогічним середовищем  вдалося досягнути бажаних результатів  у частині підготовки майбутніх висококваліфікованих фахівців. Вперше в історії незалежної України  до освітнього законодавства включено норми, що стосуються мистецької освіти – у новому Законі назву «початкові спеціалізовані мистецькі навчальні заклади (школи естетичного виховання)» замінено на «мистецькі школи», з’явилося поняття «доктор мистецтва». Мінкультури вперше за останні роки закуплено унікальні музичні інструменти та навчальне обладнання для мистецьких шкіл на суму близько 10 млн. грн.

Міністр культури Євген Нищук також   представив  стратегічне бачення розвитку культури на середньострокову перспективу, яке було сформульоване у співпраці з експертами громадянського суспільства.

«Культура виступає як сфера вироблення суспільних компетенцій, як простір широкої комунікації, як м’яка сила і спосіб збільшення присутності України і , зрештою, як важливий чинник економічного розвитку країни», – наголосив Євген Нищук.

«Ми всіляко прагнемо створити умови, за яких реалізуються  культурні права громадян, існує рівний доступ до ресурсів та інфраструктури, з’являються стимули для творчості, культурного виробництва тощо».

Серед пріоритетних дій Мінкультури: підвищення якості культурних послуг у кожній громаді, модернізація мистецької освіти, створення ефективних фінансових стимулів для творчої та культурно-мистецької діяльності, актуалізація культурного надбання України і багато іншого.

«Впевнений, що нам вистачить сил, уміння і досвіду для реалізації амбітних планів та цікавих проектів», – додав  Євген Нищук.

Джерело: Міністерство культури України

No Comments

Залишити відповідь