До Вінниці привезли унікальну виставку для людей з вадами зору

13/03/2017
У першому залі Вінницького обласного краєзнавчого музею відкрилася виставка, яка дає можливість показати незрячим або слабозрячих відвідувачам, як виглядали найвидатніші українці. У експозиції представлено 12 скульптурних портретів визначних постатей – Тараса Шевченка, Лесі Українки, Івана Франка, Григорія Сковороди, Андрея Шептицького, Миколи Амосова, Марії Заньковецької, Георгія Гонгадзе, Володимира Івасюка, Михайла Бойчука, Олександра Довженка та Сергія Нігояна. Під кожною скульптурою розміщена коротка інформація про особистість, написала шрифтом Брайля. Окрім цього, відвідувачі мають можливість прослухати аудіомедійний запис про життя та досягнення того чи іншого діяча. Директор обласного краєзнавчого музею Катерина Висоцька визнає, що подібної виставки у Вінниці ще не було.

«Експозиція побудована таким чином, що скульптури можна відчути на дотик. Подібна практика у музеях не прийнята, бо до експонатів відвідувачі не можуть торкатися. Це унікальний задум, який руйнує стереотип, що мистецтво доступне лише для тих, хто бачить. Тепер незрячі відвідувачі можуть тактильно, на дотик, відчути експонат. Незвичний і розпис скульптур. Яскраві кольори очевидно використані для того, щоб слабозрячі люди могли зорієнтуватися, – припускає Катерина Висоцька. – Наш музей співпрацює організаціями, до яких належать люди з особливими потребами. Ми намагаємо донести до них інформацію про музейні фонди і наповнення. Але, якщо чесно, більшість музейних експозицій орієнтовні на звичайних відвідувачів, а людям з фізичними обмеженнями досить проблематично відвідувати музейні виставки, бо фактично доступними в музеї є тільки перші три зали. Перешкодою до решти – це сходи і високі пороги. Саме тому сьогоднішню виставку ми розмістили у першому залі, щоб якомога більше людей мали можливість її оглянути і доторкнутися».

Презентація виставки відбулася в рамках інтерактивного соціально-мистецького проекту «Торкаючись, бачу: великі українці», автором якого є Ротаракт клуб «Львів». Представник цієї організації Дмитро Швець каже, що довкола ідеї створити виставку, орієнтовану на візуалізацію мистецтва для незрячих, об’єдналося досить багато людей.

«Ідея створити цей проект виникла після того, як одна незряча дівчинка поцікавилася, як виглядав Іван Франко і розпитувала про риси його обличчя у рідних і знайомих. Почувши цю історію, скульптор Василь Одрехівський разом зі своїми студентами створили 12 скульптур, які сьогодні приїхали до Вінниці, – розповідає Дмитро. – Гіпсові скульптури розмальовували у яскраві кольори нечуючі діти. Аудіомедійний запис звучить голосами відомих українських музичних виконавців: Олександра Пономарьова, Тіни Кароль, Оксани Білозір, Павла Табакова та інших. Тобто довкола нашого проекту зібралося чимало небайдужих людей. Усі ми прагнули створити можливість показати незрячим людям, як виглядали видатні особистості української культури та науки».

Проект уже побачили жителі Львівської області, також його презентували в Івано-Франківську, Рівному, Луцьку, Харкові, Полтаві, Києві, Слов’янську, Лимані, Чернівцях, Дніпропетровську та Черкасах. У Вінниці оглянути експозицію можна буде від сьогодні і до 25 березня. Вхід вільний.

Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниця, фото автора

Джерело: День

No Comments

Залишити відповідь