До Дня Збройних Сил України в Мінкультури відкрився виставковий проект “Об’єктивНА історія”

06/12/2017

6 грудня до Дня Збройних Сил України у приміщенні Міністерства культури України відбулося відкриття виставки “Об’єктивНА історія”. Виставка представляє світлини з архівів УПА та  аналогічних за сюжетною композицією фото з  військових подій на Сході України, зроблені воїном 46-го батальйону спеціального призначення «Донбас-Україна», фронтовим фотографом Юрієм Величком.

Міністр культури України Євген Нищук представив команду, яка створила цей проект, що експонувався для широкого загалу в Національному музеї Другої світової війни. Нині виставка розміщується в центральному холі Міністерства, де з світлинами матимуть змогу ознайомитись численні відвідувачі відомства.

«Експонати цієї виставки дивовижно збігаються в часі –  40-ві роки 19 століття та сучасні події 21 століття. Збережені світлини воїнів УПА та світлини наших хлопців, які зараз захищають нашу державу, гармонійно перекликаються між собою. Складається враження, що люди зі світлин – рідні, але рідні по духу. Однак їх  об’єднує страшна річ – війна. Але війна – це життя. Вона відбирає людські життя, але натомість дарує інше велике життя – люди, об’єднані єдиною метою, закохуються, спілкуються, ризикуючи своїм власним життям захищають державу», – говорить Євген Нищук.

Міністр культури зауважив, що ця експозиція –  ще один привід переосмислити минувшину та провести паралелі між визвольними змаганнями 75 років тому і нинішньою боротьбою українців з окупантами на Сході країни.

«Автори виставки створювали її, відчуваючи той біль, який переживає країна, адже вони родом з тих уражених війною місць –  де гинуть люди, спустошуються міста. Я вдячний авторам за прекрасну виставку, яка дозволяє нам подивитися на ці страшні події іншим поглядом, дарує віру в перемогу», – додає він.

Головна ідея виставки – смислові паралелі функціонування підрозділів Української Повстанської Армії 40-х років ХХ-го століття та Збройних Сил України другого десятиліття ХХІ-го віку, які  відстоюють суверенітет і територіальну цілісність нашої держави на Сході України.

Генеральний  директор Національного музею історії України у Другій світовій війні Іван Ковальчук розповів, що колектив закладу з початку війни, щоденно розповідає про події  в  АТО та створює проекти, які відображають страшну реальність, відтворюють об’єктивну картину подій на фронті та знайомлять з нею світову спільноту.

За словами Івана Ковальчука, виставка «Об’єктивНА історія» впродовж двох місяців експонувалась у Музеї, де її оглянуло більше 15 тисяч відвідувачів, серед них значна кількість  молоді та студентства.

«Створенню цієї виставки передувала велика наукова і дослідна робота», – говорить він

«Для нас однією з пріоритетних  програм є  дослідження українського визвольного руху. І в цьому напрямку проведена значна робота, зокрема,  за цей час було зібрано  1700 артефактів визвольного руху,  і це  значний показник. Подивіться на ці світлини, якими були молодими хлопці з гаслами тоді і сучасні хлопці з тими самими гаслами сьогодні –  «Слава Україні», «Україна понад  усе» і багато інших. Сподіваюсь, що виставка «Об’єктивНА історія»  допомогла відвідувачам побачити та  осмислити дійсність дещо інакше».

Ініціатор виставки Інна Єрмакова, старший викладач кафедри журналістики Донецького національного університету ім. Василя Стуса, говорить, що цей проект має високу просвітницьку місію, адже освіта і освіченість завжди були дієвою справою, так само як і незасвоєні уроки історії теж стають знаряддям зброї.

Невипадково, розповідає Інна Єрмакова, зафіксовані на плівку бійці різних епох воювали під жовто-синім стягом, мали на емблемах і гербах тризуби, віталися «Слава Україні! Героям слава!», мали позивні та  зверталися до командирів: «друже командире».

Окрім того, на її думку, виставка розвіює міф про те, що УПА – суто західноукраїнське формування, адже віднайдені документи свідчать, що серед повстанців було багато «східняків», жителів центральних регіонів, які разом билися за вільну Україну.

«Тому ці аналогії, ці паралелі,  які вкладені в проект, виникли з того, що ми маємо засвоїти певні історичні події, які зараз  мусимо проходити знову, та не допустити нового повторення подій. Виставка не стільки зображує події, як підкреслює дійсність, відкриває силу духу і прагнення, за які помирали воїни УПА і  гинуть наші  захисники на Сході», – сказала  Інна Єрмакова.

«Ця виставка про зв’язок часу.  І я радий, що ідея, закладена нами при створенні цих композицій,  почута та прочитана», – говорить співавтор проекту, фронтовий фотограф  Юрій Величко.

Джерело: Міністерство культури України

No Comments

Залишити відповідь