До Дня Незалежності презентували “Проект Енеїда”

25/08/2017

У Національному художньому музеї України до Дня Незалежності презентувалимасштабну виставку “Проект Енеїда”, присвячену поемі великого українськогописьменника, поета та драматурга, основоположника сучасної української літератури Івана Котляревського. Презентацію відвідало багато гостей, серед яких були відомімистецтвознавці та художники.

«Цей проект присвячений візуалізації  легендарної поеми Івана Котляревського«Енеїда»», – розповіла Юлія Литвинець, директор Національного художнього музею.

««Енеїда» – це код нації, це наша ідентичність, це символ України. Я рада, що мизмогли долучитися до цього проекту».

До реалізації проекту долучилося і Міністерство культури. Образ Енея з літературноготвору Котляревського тісно перекликається з образами сучасних українських героїв, каже Міністр культури Євген Нищук.

«Якщо дивитися на замальовки до твору, на концепцію виставки – спадає на думку, що ми говоримо про образ сучасного героя. Цей образ будувався давно – образнехрестоматійного, саркастичного, гротескового, відважного героя з гумором. Можливо саме з цієї природи і береться та відвага та ті щирі посмішки наших молодих героїв, які зараз захищають Україну від ворога на Сході», – додав Міністр.

«Цей твір породив багато різноманітних культурних проектів у мультиплікації, кіно та  театральних виставах. В експозиції ми також бачимо надзвичайно цікаві витвори з фарфору Переконаний, що проект не обмежиться виставковою частиною, він буде продовжуватися в перформансах, виставах та вечорах-читаннях. Це приверне увагу до нашого геніального твору, нашої історії, нашої природи. Від цього ми будемо радіти і цевселятиме в нас віру, впевненість,що ми все подолаємо», – відзначив Євген Нищук.

Ініціатор  виставки «Проект Енеїда» Павло Гудімов заначив, що до проекту долучиласячисленна кількість інституцій та приватних колекціонерів  з усієї України.

«Цей проект  створений у колаборації, адже сьогодення – це час відкритихможливостей, ми маємо об’єднуватись і робити великі справи», – сказав він.

«Останні чотири роки я особливу увагу почав звертати на візуальні коди, що насоточують. В ілюстраціях до «Енеїди» різних періодів зашито декілька шарів культурноїпам’яті українців, декодуючи які ми зможемо краще усвідомити власну історію таідентичність. Я взяв на себе багато відповідальності, щоб підняти цю тему і отримавмасу задоволення  працюючи з музеями, колекціонерами, партнерами, вами», – відзначив Павло Гудімов.

Куратори виставки Павло Гудімов, Діана Клочко, Поліна Ліміна та Данило Нікітінкажуть, що за допомогою твору «Енеїда» вони  досліджують історію українськоїдержави і культури.

У рамках проекту демонструються близько 200 артефактів –  ілюстрацій, станкового живопису, графіки, театральних афіш, мультиплікації, фото- і відеоматеріалів, книжкових видання, що стосуються візуальних образів поеми Івана Котляревського«Енеїда» з приватних колекцій і 11 музеїв України. Міжмузейний проект представляє,як вже знані

шедеври Георгія Нарбута, Анатолія Базилевича, так і досі неекспоновані в Києві  твори Мирона Левицького та Михайла Дерегуса.

Також у рамках експозиції відбудеться і гастрономічний проект –  відтворення у Національному художньому музеї України легендарного кафе “Еней”, що тривалий час було центром інтелектуального життя Києва.

Програма проекту передбачає проведення кураторських екскурсій, ноктюрни, дитячізаходи, зустрічі й круглі столи з фахівцями та творцями образів «Енеїди», а такожсучасниками 1960-х років – періоду, коли твір отримав чи не найбільшу кількістьвізуальних втілень у мистецтві.

Виставка «Проект Енеїда» у Національному художньому музеї України триватиме до 29 жовтня 2017 року.

Фотографії з відкриття виставки можна переглянути за посиланням.

Джерело: Міністерство культури України

No Comments

Залишити відповідь