До 100-річчя театр Франка презентує у столиці унікальні видання про історію та сьогодення

16/10/2019

Наступного року театр імені Івана Франка відзначатиме своє 100‑річчя, але готуватися до такої знаменної дати почали вже зараз. Тим більше, що історія театру розпочалася саме у 1919 році, точніше у листопаді, коли актори з курбасівського «Молодого театру» та група львів’ян під орудою Бучми зустрілися у Вінниці й об’єдналися, створивши новий театр. Тоді його очолив Амвросій Бучма, але невдовзі колектив обрав керівником Гната Юру, і вже при ньому театр назвали ім’ям Івана Франка. Тому офіційною датою створення театру вважається 28 січня 1920 року.

Вже цього місяця театр Франко презентує у Києві масштабний видавничий проєкт. «100 років першій сцені України 2020 – 1920». Всі охочі зможуть відвідати не тільки вистави, але й отримати серію книг про здобутки провідного українського театру.

Проєкт складається із серії видань – 7 книг, присвячених історії та сьогоденню головної сцени України. Ідея належить Національному академічному драматичному театру імені Івана Франка. Реалізовано видавничим Домом «Антиквар» під керівництвом Ганни Шерман за підтримки Українського культурного фонду. До речі, саме завдяки фонду, всі видання розповсюджуватимуться безкоштовно. Спеціалізовані бібліотеки, культурно-мистецькі установи та вищі навчальні заклади отримають комплекти видань теж безкоштовно.

А щоби отримати видання будь-якому поціновувачу театру, треба заповнити гул-форму на сторінці проєкту у Facebook і оплатити лише доставку.

У різних за жанром і тематичним спрямуванням виданнях зібрано численні документальні матеріали, фотографії, аналітичні розвідки, ескізи, спогади та рецензії, ін. артефакти. Передбачено також випуск флеш-носіїв із відеозаписами семи знакових франківських вистав, серед яких легендарні «Тев’є-Тевель», «Украдене щастя» (1940-го та 1979-го), «Майстер і Маргарита», «Кайдашева сім’я», Morituri te salutant.

Серед видань – альбом театральних робіт першого і по суті єдиного в Україні знаного театрального фотографа Віктора Марущенка – «Франківці. Миттєвості». Це зібрання ексклюзивних фото, знятих у 1979 – 2019 роках. Автор текстів – не менш відома і закохана в театр людина, театральний критик Віталій Жежера.

Альбом «Сценографія. Пошуки власної естетики (1920 – 2020)» – перше спеціальне видання, присвячене саме франківцям-художникам, які співпрацювали з театром протягом століття. Його упорядник – нинішній головний художник театру Андрій Александрович-Дочевський.

У книзі Ганни Веселовської «Більше, ніж театр»: 2001 – 2012» вперше досліджено історію театру ім. І. Франка у перші 12 років ХХІ століття, коли його художнім керівником був легендарний Богдан Ступка.

За ідеєю ж генерального директора і художнього керівника театру Михайла Захаревича видано чотиритомне видання-презентація вистав театру 2016, 2017, 2018, 2019 років  – «Альманах прем’єр». Яскраві фоторепортажі з прем’єр супроводжуються переліком дійових осіб і виконавців, короткими історіями постановок, коментарями критиків.

Презентацій видавничого проєкту у Києві заплановано кілька:

17 жовтня о 12:00 на Кафедрі театрознавства КНУТКіТ імені Карпенка-Карого

21 жовтня о 15:00 у Музеї театрального, музичного та кіномистецтва України

22 жовтня о 16:00 у Публічній бібліотеці імені Лесі Українки

23 жовтня о 12:00 у Національному академічному драматичному театрі імені Івана Франка (Мала сцена)

Джерело: vechirniy.kyiv.ua

No Comments

Залишити відповідь