Чиновники засіли в соцреалізмі: розказали про створення музею сучасного мистецтва

12/10/2017

Музейники розповіли, чому в Україні нема державного музею сучасного мистецтва. Круглий стіл відбувся 11 жовтня. Говорили, чому створення музею відстрочують, що потрібно зробити, аби пришвидчити процес і скільки це коштуватиме.

Музей сучасного мистецтва створять на базі національного художнього музею, де зберігається найбільша колекція творів кінця ХХ-початку ХХІ ст. Нове приміщення планували збудувати по вул. Інститутській, 3. Зараз там будуть створювати музей Революції гідності.

“Музею не буде доти, поки держава не ініціює його створення, – вважає художник Олександр Ройтбурд. – А ініціювати їм не цікаво. Оскільки завжди порівнюють сучасне мистецтво із тим, що вважають еталоном. Тобто, є мистецтво, яке Держава вважає офіційним, а є – мистецтво, яке терплять – і це саме новий сегмент. Як у Радянському Союзі, де було мистецтво офіційне, дозволене і заборонене. Намагаюсь пояснювати чиновникам суть: сюжетний живопис формату нашого з вами телебачення не має бути візитівкою української культури. Але для того, щоби ставлення до мистецтва змінилося – необхідний потужний тиск громадськості, роки педагогічної роботи і фінанси”.

“Історія створення Музею сучасного мистецтва тягнеться з 1999 року, – каже директор Національного художнього музею Юлія Литвинець. – У чиновників відсутнє розуміння, наскільки він необхідний. Адже музей сучасного мистецтва – це можливість культурного розвитку. Очі в держави мають повернутись зі спини на обличчя. Чиновники засіли в глибокому соціалістичному реалізмі, їх постійно треба виховувати. Ідеальний сценарій – будівництво для нового музею нової споруди. Бажано, щоби вона була поблизу НХМУ. Точного кошторису поки нема. Наприклад, зведення і оформлення сучасного приміщення Центру митрополита Шептицького у Львові, коштувало 160 мільйонів гривень. Можливо, музей десь у цих межах. Поки що нам не виділяють кошти на придбання творів сучасного мистецтва”.

“У США музеї не існують за державні кошти, – каже куратор відділу сучасного мистецтва Філадельфійського художнього музею Олена Червоник. – Є друзі музеїв, приватні меценати. Вони в рік виділяють 15 тисяч доларів на закупівлю творів сучасного мистецтва. Жоден музей світу, навіть паризький Лувр, не генерує стільки грошей, щоби закуповувати необхідні роботи. В Україні змінювати треба законодавчу і податкову систему. У США теж не ідеальна атмосфера – але там філантропічний клімат, і цій традиції вже понад двісті років. Філантропам, які жертвують на мистецтво зменшують податки. Тому це має бути прописано в законі. Меценати у США часто дають роботи у користування музеям. У нас є колекція юриста Джона Джонсона – твори від епохи Ренесансу і закінчуючи “Соняшниками” Ван Гога. Колекція у користуванні Філадельфійського музею вже протягом ста років”.

“Протягом тридцяти років держава не закуповувала твори сучасного мистецтва. Якщо вони десь збереглись, то лише в приватних колекціях. – каже заступник директора НХМУ з питань розвитку Ольга Балашова. – То ж поки не маємо приміщення під музей, почнемо зі створення віртуального архіву. Оцифруємо витвори сучасного мистецтва. Зараз створюємо перелік, у чиїх колекціях вони зберігаються”.

Джерело: gazeta.ua

No Comments

Залишити відповідь