Чому українцям необхідна історична пропаганда

06/04/2017

Ще з давніх-давен люди переказували одне одному історії про героїчні подвиги та діяння своїх предків, возвеличуючи таким чином славне минуле своїх народів.

З часом у античні часи, після зародження філософії та інших наук виникло і саме поняття «історія», яке у наступні сторіччя трактувалося на всі можливі (і неможливі) лади: для одних історія була звичайною розвагою, для других — вихователькою життя, для третіх – правдивим описом подій минувшини.

Власне на останньому визначенні і зупинилися сивобороді мужі-академіки у XIX ст.: «Пиши так, як було насправді» — зазначив німецький історик Леопольд фон Ранке і академічне панство одностайно з ним погодилася.

Проте, як виявилося, куди легше було проголосити цей принцип, чим реалізувати його насправді.

І дійсно, у вік світових імперій при написанні історії власного народу важко було утриматися від певного «урапатріотичного» пафосу.

Добре це чи погано ?  З одного боку, подібні роботи не узгоджуються з  поняттям об’єктивності, а з іншого боку — сприяють підвищенню національної самосвідомості суспільства.

Так, це свого роду політизація історії, проте чи не є виникнення закономірним процесом, особливо, якщо мова йде  про сучасну Україну —  країни, проти якої вже не перший рік Росія веде цілеспрямовану війну: як гібридну, так і інформаційну, частиною якої, до речі,  є і історична пропаганда.

Чи може їй  що-небудь протиставити Україна ?

Інформаційний фронт: історики наносять удар у відповідь

Як виявляється – може: поки наші солдати воюють на Сході,  українські історики заснували історичний проект «Лікбез», метою якого є розвінчання  історичних міфів російської пропаганди.

В російській пропаганді історія займає не менше місце, ніж поточна політика і не треба цьому дивуватися.  Дуже часто наш північний сусід  виправдовує свої дії  саме «історичними» фактами, традиціями. І за цією пропагандою стоїть дуже потужна машина. Ми можемо та маємо бити ворога лише історичними фактами, — розповів координатор проекту «Лікбез –історичний фронт» Кирило Галушко.

І дійсно, «лікбезівці» не забарилася з відповіддю: за три роки своєї діяльності, вітчизняні історики нанесли цілий  ряд інформаційних ударів, як на «цивільному», так і на «військовому» фронтах.

Лише за три роки свого існування «Лікбезу» вдалося розвінчати понад 50 міфів російської пропаганди, що сягають своїм корінням часів СРСР та Російської імперії.

Досягти таких результатів українським історикам вдалося за рахунок:

1. Організації лекцій та виставок з історії України, в тому числі на Сході та Півдні країни;

2. Налагодження видавничої справи;

3. Поширення інформації в інтернеті;

На нашому сайті розділі «Актуально» ми постійно розвінчуємо  міфи і фейки щодо історії Півдня та Сходу України. Ми даємо фактаж, який дозволяє орієнтувався в складних історичних темах: походження українців, спадкоємність історії Русі, Переяславський договір 1654 р. та хто такі бандерівці ?  Вся надана з цих питань інформація користується неабияким попитом серед  журналістів та  інтернет-бійців, —  зазначив Кирило Галушко.

4. Співпраця з військовими.

За словами одного з учасників проекту Василя Павлова, «в головах багатьох українських військових і досі намішана каша з міфів радянської та російської пропаганди», тому «військовий» аспект роботи «лікбезівців» є надзвичайно важливим.

Наші співробітники вже відвідали різноманітні військові навчальні заклади: Національну академію сухопутних військ, Житомирський військовий інститут та ін. Однак нашою головню метою є зміна навчального плану наших вузів. Справа в тому, що в цих закладах з історичних дисциплін викладають лише Історію української культури та Історію України.  Це неправильно, бо  військових вузах обов’язково має викладатися Історія українського війська ! Є перспективи, що саме наші наукові та науково-популярні матеріали і буде покладено в основу цього навчального предмету,  —  зазначив Василь Павлов.

Наразі ж «Лікбез» і надалі продовжує битви за історію, а ось наскільки успішними вони будуть — покаже майбутнє.

Денис Гаркавенко

Джерело: vechirniykiev.com.ua

No Comments

Залишити відповідь